1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Maaş zammı enflasyonla eridi
Maaş zammı enflasyonla eridi

Maaş zammı enflasyonla eridi

Türk Eğitim-Sen Konya 1 No’lu Şube Başkanı Tanfer Ata, “Yıllık resmî enflasyonun yüzde 17’lere yaklaştığı bir ortamda memur ve emeklileri yıllık yüzde 6’lık zamma mahkûm etmek, sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmıyor” dedi.

A+A-

Türk Eğitim-Sen Konya 1 No’lu Şube Başkanı Tanfer Ata, maaşların enflasyona ezildiğini belirterek, “Maaş zammı enflasyona yenildi. Memurlar ekonomik çıkmazda” dedi.

Yazılı açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Konya 1 No’lu Şube Başkanı Tanfer Ata; “Kamu görevlilerine ve emeklilere 2021 yılının ilk altı ayı için yapılan maaş artışı yüzde 3  iken aynı dönemde enflasyonun yüzde 3,7 olması, memur maaşlarının enflasyon karşısında resmî olarak yüzde 0,7 eridiğini de ortaya koydu.  Sadece enflasyon kaynaklı bu erime aylık ortalama 34 TL olarak belirlendi. Hal böyle olunca enflasyona endeksli maaş artışlarının kamu çalışanlarının alım gücünü nasıl erittiği de bir kere daha görüldü.  Yıllık resmî enflasyonun yüzde 17’lere yaklaştığı bir ortamda memur ve emeklileri yıllık yüzde 6’lık zamma mahkûm etmek, sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmıyor” diye konuştu.

Toplu sözleşme sistemine geçildiğinden beri yetkili konfederasyonun yürüttüğü maaş pazarlıklarının sürekli hedeflenen enflasyon temeline dayandığına dikkat çeken Başkan Ata; memurların ve emeklilerin alım gücünün her yıl biraz daha azaldığını ifade etti.

İkramiye verilsin

Ata şu görüşleri savundu: “Memur ve emeklilerimiz her toplu sözleşme döneminde enflasyon farkı aldatmacasıyla karşı karşıya kalıyor. Enflasyon farkı ödemesini bir lütufmuş gibi gösteriyorlar. Oysa enflasyon farkı, olağanüstü durumlarda ortaya çıkacak olumsuzluklara karşı bir sigorta niteliğindedir. Eğer her maaş döneminde enflasyon farkı veriliyorsa bu, ‘her dönem sonunda sıfır zam alıyoruz; dönem içinde de maaşlarımız sürekli eriyor’, demektir. Son 10 yıldır memur ve emeklilerimizin yaşadığı durum budur. Tüm dünya bir buçuk yıldır bir de salgın hastalık belasıyla karşı karşıyadır. Bu şartlar altında tüm vatandaşlarımızın, memur ve emeklilerimizin her anlamda sağlıklı bir yaşama kavuşturulması gerekiyor. Önümüzdeki Ramazan ayında alınacak bir kararla kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi verilmesi, hem enflasyon kaynaklı zararların karşılanması noktasında hem de bayram ikramiyesi konusunda yaşanan adaletsizliğin giderilmesi noktasında sorunları çözecektir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.