1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Mahkeme'den Ygs'nin İptaline Ret
Mahkemeden Ygsnin İptaline Ret

Mahkeme'den Ygs'nin İptaline Ret

Ankara 7. Bölge İdare Mahkemesi, Ygs'nin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle açılan dava ile ilgili kararını verdi. MahkemeYgs'nin iptal edilmesine yönelik talebi reddetti.

A+A-

 


 


Ygs'deki şifre iddiaları üzerine sınavın iptali istemiyle Konyalı bir öğrenci adına Ankara 7. İdare Mahkemesinde dava açan avukat Ahmet Gürol Şağban, sınavın iptali ve yürütmesinin durdurulmasını istemişti. 

Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Ankara 7. İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulması istemini reddetti. 

Ankara 7. İdare Mahkemesi dün bir ara karar vererek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yürüttükleri soruşturmayla ilgili evrakı ve varsa bilirkişi raporunu talep etmişti. 

Mahkeme yetkililerinden alınan bilgiye göre, dünkü ara kararla ilgili istenen belgelerin geldiği, heyetin bu belgeleri değerlendirdiği belirtildi. Mahkeme Başkanı ve iki üyenin katılımıyla yapılan değerlendirme sonucu yürütmenin durdurulması isteminin reddedildiği öğrenildi. 

Heyet, İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinin 2. fıkrasındaki "İdari mahkemeler, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda gerekçe göstererek yürütmenin durdurulmasına karar verebilirler" hükmündeki şartlar oluşmadığından, yürütmenin durdurulması isteminin reddedildiği bildirildi. 

Davalı Şağban'ın, 7 gün içinde karara itiraz hakkı bulunuyor. 

İtirazı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi karara bağlayacak. 

Başsavcılık 'KOVUŞTURMAYA GEREK YOK' DEMİŞTİ 

Ankara Cumhuriyet BaşsavcılığıYgs'deki şifre iddialarıyla ilgili yürüttüğü soruşturmada 'kovuşturmaya gerek olmadığına' karar vermiş ve ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında 'görevi ihmal' suçundan soruşturma izni istemişti. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.