1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. MAKTEK 2019 Konya Fuarı
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

MAKTEK 2019 Konya Fuarı

A+A-

Geçen yıl KONMAK 2018 fuarına değindiğim 14 Mayıs tarihli yazımda “…. Konya makine sektöründe bu güne kadar yapılan en durgun ve yabancı ziyaretçi açısından en zayıf fuar oldu...” demiştim, beterin beteri varmış…

*

Bu yıl ilki yapılan MAKTEK fuarı, bu alanda bundan sonraki fuarların daha önce de değindiğimiz gibi 2 yılda bir yapılmasının doğru olacağını gösterdi... Bunun, Konya imajı için de yararlı olacağı açıktır.

*

Metal işleme makineleri üreten, dünyanın dört bir yanına ihracat yapan Konya’nın makinecileri, Konya’nın imajını bozan Konyalı bazı makineciler olsa da, daha zayıf bir fuarı hak etmiyor… Beterinden korunmak için tedbirler almak gerekiyor. Peki tedbir alacak olan kimler?

*

Fuarın zayıf geçme sebepleri arasında yerel seçimler kadar, 2018 yılı ikinci yarısındaki cari açığın tetiklediği döviz kuru kaynaklı krizin de olduğunu görmezden gelemeyiz ancak bunların etkileri, Konya Ticaret Odası’nın Konya’mıza kazandırdığı ‘uluslar arası’ fuar alanının, Konya’nın sahip olduğu potansiyele rağmen dolmamasını açıklamak için yeterli değildir.

*

Sebeplerin, hem sektör özelinde hem de şehir imajı temelinde analiz edilmesinde fayda vardır.

*

Ciddi paralar harcayarak fuara katılan firmalar ile yaptığımız sohbetlere ve bir katılımcı olarak gözlemlerimize göre Türkiye genelinde aynı sektörde gereğinden fazla fuar yapılıyor olmasının Konya fuarının zayıf geçmesine sebep olmakla birlikte asıl sebebin, fuar organizatörü firmanın Konya fuarı için yeterince çalışmaması ve özellikle de yurtdışında yeterli tanıtımı yapmamasıdır…

*
Konya’da daha etkili fuarlar için KTO ile birlikte KSO, MİB, TİAD ve Konya’nın işadamları derneklerine büyük görevler düşüyor. Daha iyi fuarlarda görüşmek üzere.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.