Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Malala

A+A-

Dünya tarihinin en genç Nobel Barış Ödülü sahibi olan Malala Yousufzai kimdir, tanır mısınız? Malala, İslam şeriatını uyguladığını iddia eden Taliban tarafından çıkarılan “kız çocukların okula gitme yasağına karşı geldiği ve ısrarla okuluna gitmeye devam ettiği için” okul yolunda başından vurulan kız olarak tanıdındı dünyada. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ardından tedavisine kısa bir süre İstanbul’da devam edilmiş ve daha sonra ileri tedavisi için Londra’ya götürülmüştü.

*

Elbette bunları medyada çıkan haberlerden takip edebildim. Belki de Taliban’ı ya da İslam şeriatını kötülemek isteyen kötü medya mensupları çıkardı böyle haberleri… Bir başka ihtimal de İslam’ı karalamak isteyen kötü insanların Müslüman görüntüsünde şeriat uygulamaları ve İslam’ı tüm dünyaya kötü gösterme projesine hizmet eden bir senaryodur bu Malala olayı. Komplo teorileri ile gerçekleri gizlemek, bazı tipleri etkilemek mümkün ama siz ne dersiniz, gerçek nedir? Gerçek Müslümanlar nerededir, ne yapıyorlardır?

*

Malala iyileşince BM nezdinde dünya çapında toplantılara götürüldü, oralarda insan hakları, kadın hakları konularında konuşmalar yapması sağlandı, kitap yazdı… Onun neler dediği değil, İslam Şeriatını uyguladığını iddia edenlerin neler yaptığı ve İslam’ı temsil edip etmedikleri daha önemlidir bence. Taliban için o kadar uzağa gitmeye gerek yok, burnumuzun dibindeki hatta içimizde barınan IŞİD halifelik ilan ediyor, İslam şeriatı ile kafa kesiyor, konsolosluk ekibimizi kaçırıyor, rehin alıyor, sivilleri öldürüyor, hatta kadınları köle pazarında satıyor şeklinde haberlere konu oluyor.

*

İhracatçı olmam hasebiyle Hindistan’dan Şili’ye, dünyanın dört bir yanında iletişimde olduğum müşterilerimden “Bunlar Müslüman olamaz, biz Müslümanları böyle bilmezdik” yorumlarını duyuyorum. Peki, nedir olay? Bunlar Müslüman kimliğinde İslam’ı temsil ediyor, tüm dünyayı İslam’dan soğutuyorken, gerçek Müslümanlar nerededirler?

*

Malala henüz 17 yaşında bir kız çocuğu, başına gelenleri dünyaya anlatsa ne olur, anlatmasa ne olur? Biz yaşadıklarımızı anlayabiliyor muyuz? Anladıklarımızı konuşabiliyor muyuz? Ona bakalım önce.

*

Sonuç, Malala dünyanın en genç Nobel Barış Ödülü sahibi oldu. Tüm dünya onu daha yakından tanıyacak ve “Bakın işte bu kız okula gitmek istediği için Müslümanlar tarafından vurulan kız” diye kulaktan kulağa yayılacak. Gerçek Müslümanlar ne yapacak? Neler ile uğraşacak bu arada biz ona bakalım diyorum ben… Diyorum da ne oluyor?

*

Bir Müslüman adamı cahil bırakırsan bir kişiyi cahil bırakmış olursun ama bir Müslüman kadını cahil bırakırsan tüm bir aileyi cehalet karanlığına gömersin…  Durum bu mudur yoksa bilmediğimiz daha başka şeyler de var mıdır?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.