1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Maliyetler kurban fiyatlarını artırdı
Maliyetler kurban fiyatlarını artırdı

Maliyetler kurban fiyatlarını artırdı

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Karabulut, “2 yaşını doldurmuş erkek dana canlı kg fiyatı 30 lira, düve canlı kg fiyatı 29 lira, kurbanlık vasfı taşıyan reforma olmuş inek canlı kg fiyatı ise 26 lira dedi.

A+A-

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Karabulut, 2021 yılı kurbanlık fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. 2 yıla yakın süredir devam eden Covid-19 pandemi sürecinin tüm sektörleri olduğu gibi hayvancılık sektörünü de büyük ölçüde olumsuz etkilediğini belirten Karabulut, bu süreçte kaderine terk edilen üreticilerin büyük zararlar ettiğini vurguladı. 2021 yılı bahar döneminde Türkiye’de ve Konya’da baş gösteren kuraklık nedeniyle kaba ve kesif yem fiyatlarında yüzde 100’leri bulan olağanüstü artışların yaşandığına değinen Karabulut, “Üreticilerimizin ürettiği eti ve sütü değer fiyatından satamaması hem et üreticilerini hem de süt üreticilerini her zamankinden daha fazla mağdur etti ve zorda bıraktı. Gıda enflasyonuna sebep olacak düşüncesi ile üreticinin ürettiği ürünün fiyatı baskılanırken, girdi maliyetlerine müdahale edilmemesi izah edilebilir bir durum değil” dedi.

Türkiye’de ilk sırada

Konya’da 50 bin 491 büyükbaş işletmesinde bir milyon 205 bin 863 baş büyükbaş hayvanın bulunduğunu hatırlatan Karabulut, “Besilik dana, anaç sığır varlığı ve süt üretimi ile ilimiz Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Tüm sektörler arasında en meşakkatli iş olan hayvancılıkta et ve süt geliri ile geçimini sağlayan yetiştiricilerin elde ettiği kazanç yem zamları ile minimize oldu hatta sıfırlandı. Yetiştiricilerimizin ürettiği üründen kazanacağı sistemin oluşturulması, yaşanan sıkıntıların en temel çözümü olacak. Bunun için daha önce ifade ettiğimiz gibi, yeterli ve nitelikli yerli üretim için planlama yapılmalı. Kısa vade de işletmelerin temel girdilerine destekleme modeli geliştirilmeli” diye konuştu.

Fiyatlar şu şekilde

‘Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesi ile üreticilerimiz hayvanlarını satıp bir nebze nefes alması için kurbanlık dana,  düve ve kuzularını elinde çıkarması gerekir’ diyen Karabulut, sözlerini şöyle tamamladı: “Gerek girdi fiyatlarındaki artışlar gerekse dövizdeki kur artışları, üretici ahırına kurbanlık dana alırken ham madde alışlarının yüksek olması nedeniyle fiyatlara yansıyor. Bu kapsamda Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak gerek üretici gerekse tüketicinin durumu göz önüne alınarak fiyatlar belirlendi. Buna göre 2 yaşını doldurmuş kurbanlık vasfı taşıyan erkek dana canlı kg fiyatı 30 lira. 2 yaşını doldurmuş kurbanlık vasfı taşıyan düve canlı kg fiyatı 29 lira. 2 yaş ve üzeri kurbanlık vasfı taşıyan reforma olmuş inek canlı kg fiyatı 26 lira.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.