1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Malumun ilanı için 45 günlük süre doluyor
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Malumun ilanı için 45 günlük süre doluyor

A+A-
Evet… Koalisyon görüşmeleri yoğun (!) bir şekilde devam ederken malumun ilanı için 45 günlük sürenin dolmasını ve son günlerde son kararın verilmesini bekliyoruz. Son karar ne olacak? Sonuç yine bir seçim olacak. Koalisyon olsa da, olmasa da sonuç değişmeyecek. Tabanları zıt 2 siyasi partinin kuracakları koalisyon uzun ömürlü olamayacağından koalisyon kurulsa da kurulmasa da sonuç seçim sandığında yeniden belirlenecek. Önemli olan bu değil, seçim sandığı milletin önüne nasıl konacak? Koalisyon kurulsa da ‘Anlaşamadık seçime gidelim’ diyerek meclis kararıyla mı?  Yok, koalisyon kurulamadı başka partiyle de anlaşma sağlanamadı. Ancak dışardan destekli bir AK Parti azınlık hükümeti ile mi seçim kararı alınacak? Bunu da başaramadık parlamento bunu çözemedi Cumhurbaşkanı yasal zorunluluk olarak mı seçime götürecek? Bütün bunlar olasılıklar varsayımlar… Gerçek olan tek şey ülkenin tek partili iktidara ihtiyacının olduğu ve bunun yolunun da tekrar sandığa gidilmesiyle sağlanabileceği gerçeği. Burada cevap bekleyen bir soru daha var ki ben sonucun oraya kadar gideceğine inanmıyorum. Seçim sonuçları tek başına iktidarı getirmez ise ne olacak? Asıl cevap verilmesi gerek soru da işte bu…
***
O zaman zorunlu olarak koalisyon hükümeti kurulacak ki bundan ülkemiz siyasi kurumlar ve birçok alanda kayıplarımız olacağı kaçınılmaz görünüyor. Geçmişi hatırlamakla bile bunu anlayabiliriz. Asıl olan koalisyon kurulup kurulamaması değil, bizim siyasilerimizin işbirliği anlayışının maalesef çok zayıf olması. Yeniden yapılacak bir seçimle AK Parti’nin çok güçlü olmasa da, 7 Haziran Seçimleri öncesi dillendirilen 400 rakamı hayal olarak kalsa da, hükümet kuracak çoğunluğu sağlayacağına inananlardanım. Ola ki, yeniden yapılan seçimde de AK Parti gerekli çoğunluğu sağlayamadı -ki bu ihtimal- AK Parti için kabristanın yolunu görmesi demek. Bunun faturası da yöneticilerin ödeme hanesine yazılacak ve siyasi hayatları da sönecek. Yeniden yapılacak bir seçim için atılacak önemli adımlar var. Öncelikle baraj sorunu hemen çözülmeli ve kimin renginin ne olduğu ortaya çıkmalı, sonrası ‘Ben bilirim ben yaparım’ zihniyetinin bir kenara atılması ve devlet millet kaynaşmasının sağlanması.
***
AK Parti kurulduğu yıllardaki heyecanına dönmeli. Yapılacak ilk seçimden en kârlı çıkacak olanlardan biri olan MHP kendilerinin tabiriyle titreyip kendine gelmeli ve herkes kiminle nasıl dans edileceğini iyi hesaplamalı. Koalisyonsuz güçlü hükümetlere kavuşmak herkesin beklentisi ve arzusu. Ancak bunun için de siyasiler üzerlerine düşeni yapmalı ve kurulacak hükümet de öncelikle seçim yasası başta olmak üzere gerekli, düzenlemeleri yapmalı.
Bir malumun ilanı daha…
Geçtiğimiz günlerde mail adreslerine bir bülten düştü. Prof. Dr. Mustafa Şahin Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü için aday olduğunu açıkladı. Uzun süredir ismi zaten kulislerde konuşuluyor ve tek aday gözüyle bakılıyordu. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz. Bunu da anlamak mümkün değil. Seçim yapılacak ama YÖK istediği 3 adayı Cumhurbaşkanı’na sunacak ve Cumhurbaşkanı da bunlar arasından yine istediğini görevlendirecek. Ne gereği var bu kadar gereksiz prosedüre? Verin yetkiyi Cumhurbaşkanı atasın olsun bitsin. Ama olmaz illa ki sağ elimizle sol kulağımızı göstereceğiz.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.