1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. MARKA DEĞERİ OLMAK (MESLEĞE SAYGI)
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

MARKA DEĞERİ OLMAK (MESLEĞE SAYGI)

A+A-

Şöyle bir bakıyorum da gündemde sürekli transfer haberleri var. O bunu almış, şu bunu almış. Yapılan transferlere bakıyoruz gündemde yabancı futbolcu transferleri ön planda. Hangi kulüp hangi futbolcuyu almış, kaça almış, özellikleri ne gibi sosyal medyada tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor, gündemden düşmüyor.

Teknoloji ve medya olmasaydı ne olurdu acaba?

Futbol dünyanın kabul ettiği görsel bir şov dünya yıldızlarını seyredebilmek için ekran başında yerimizi alıyoruz ya da stadyumlara gidip onları yakından izleyebilmek adına her şey yapıyoruz, hayranlıkla da izliyoruz. Peki, bu yıldızların içerisinde kaç tane Ülkemiz sporcusu var hangisini seyrediyor ve konuşuyoruz. Hepimizin kanaati aynı parmakla gösterebilecek kadar azınlıkta kalıyoruz. Konuştuklarımız ise yabancı orjinli Türk sporcularımız evet onlarla gurur duyuyoruz ama neden ülkemizdeki kulüplerimizin alt yapılarından çıkartıp Avrupa veya dünya sahnesine atmıyoruz.  

Eksiğimiz ne? Ne yapmalıyız?

Kulüp altyapılarında verilen eğitimin ne kadar doğru olduğu, eğitimi veren kişinin (Antrenör)’ün ne kadar bilgili ve donanımlı olduğunu bilmek gerekiyor. Bir kulübün ayakta kalabilmesi için, başarılı olabilmesi için, alt yapının önemini çok iyi bilmek gerekir. Günlük gelen başarı/başarıların başarı olmadığını, devamlılığı olan başarı/başarılar etkileyici olarak nitelendirilir. Unutmayan ki yetiştirici kulüp olma özelliği olan ve adından söz ettirmek/ ettirebilmek kulüp başarısını yukarılarda tuttuğu gibi doğruyu yapmanın göstergesi olarak ta kulübe çok şey kazandırır. Bunun için doğru, bilinçli kaliteli eğitimin yanında, donanımlı kişilerin tercih edilmesi gerekiyor düşünceleri sadece sporcu yetiştirmeye odaklı olan, sahada ki duruşu ile de örnek olabilecek kişiler. Bakınız Avrupa ve dünya basınına ülkemizde yetişip bu alanda olan sporcularımızın kaçının ismi transfer haberlerinde geçiyor, sürekli basında haber oluyor maalesef üzülmekle kalıyoruz. Dünya markası dediğimiz sporcular şöhreti yakalayana kadar ve yakaladıktan sonra ki süreçte bile ciddiyeti, disiplini asla ellerinden bırakmıyorlar çalışmalarından taviz vermeyip sürekli zirvede oluyorlar buda yaptıkları mesleğe saygı duyduklarının önemi ve göstergesi olarak karşımıza çıkıyor ve hayranlıkla onları izliyoruz. Bu onların almış olduğu eğitiminin, disiplinin, ciddiyetin simgesi olarak dünya yıldızı olarak kalıyorlar. Ülkemizde kulüplerimiz bu konulara profesyonelce yaklaşır, yapılacak doğrularla kulüpler ve futbolcular bazında marka değeri yüksek kulüp ve futbolcu olabilirler. Yönetimsel olarak ciddi düşünelim günü kurtarma, günü kurtaran eğitici olmak yerine devamlılığı olan başarılarla söz sahibi olalım. Saygılarımla    

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.