1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Matbaa, İnternet ve Kitap
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Matbaa, İnternet ve Kitap

A+A-

Önceki yazımızda, Avrupa’nın bilgi devrimi ile bilim çağına girmesi ve ardından sanayi devrimi yapmasında matbaanın etkisine değişmiştik.

*

Bunların yanında matbaa sayesinde gelişen bir de edebiyat çağı var. Bu dönemde, halkın kendi kendini aydınlattığı hikaye ve roman çağı diyorum ben buna. Önceleri hayal ürünü olsa da zamanla gerçek yaşamı daha çok yansıtan yaşam tecrübeler, hikayeler, tartışmalar, düşünceler vs vs.. Bu dönemde, matbaa sayesinde kolay ve hızlı kitap çıkarma imkanı din adamları ve hanedanın tekelinden çıkıyor ve halkın aydınlanmasına hizmet etmeye başlıyor.

*

Elbette insanın fıtratı gereği yalan yanlış bilgiler ve para kazanma hırsı ile yapılan yayınlar da az değil. Halkın kafasını karıştıran, kendi düşünce ve yaşam görüşüne yandaş devşirmeye çalışan binlerce kitap yanında, insanlara doğruyu yanlıştan ayırmayı, doğru soruları sormayı doğru cevapları aramayı öğreten yayınlar ile okuyan insanların zihinsel aydınlanması ve gelişmesi hızlanıyor. 

*

Yalan haberler, yanlış bilgiler doğrudan 6 kat daha hızlı yayılsa da, yalan yanlış bilgiler ile zihinleri kirlenen insanlar doğru bilgiler ile karşılaştığı zaman hem bir temizlenme hem de bir aydınlanma yaşıyor… Doğru bilginin ulaşmasını göremeyenler ise şanssız tabi.

*

Bir roman düşünün, içindeki kahramanlarının bir ömür veya ömürlerinin bir kesitinde yaşadıkları tecrübeleri, olaylar karşısında verdikleri tepkileri, tartışmalarını, düşüncelerini, okuyana aktarıyor… Bu tartışmalarda tanrı var, doğa var, insan olmak, birey olmak var, millet olmak var, devlet var, siyaset var, devlet ile bireyin ilişkisi var. Devlet ile dinin, siyaset ile dinin ilişksi var. Sevmek, sevmeyi sevilmeyi öğrenmek var, kendini ifade etmek, ifade edeni dinlemeyi öğrenmek var, eleştirmeyi, itiraz etmeyi öğrenmek var. Kahramanlık var, ihanet var. Hainlerin yalanları algı yönetme yöntemleri var. Hainlerin yalanlarına karşı tedbirli olmak var. Din var dinsizlik var, din ile kandıranlara, yalana dolana, sömürülmeye karşı nasıl durulacağının tartışmaları var. Zenginlik var, fakirlik var, zalim var zulüm var mazlum var. Paylaşmak var bölüşmek var. Acılar var. Sevinçler var. Hüzün mutluluk hepsi var…

*

Bir de sınav kaygısı yaşatmayan, okul dersi olmadan ders veren kitapların sağladığı bu eğitimi alamayan toplumlar var. Bilgi çağını, bilim çağını ve sanayi devrimi ıskaladığı gibi edebiyat çağını da ıskalayan toplumlar var.. Matbaa ile sadece birkaç yüz farklı kitap basan Osmanlı Devleti var. Karşısında basılan kitap sayısı milyonlar ile ifade edilen Avrupa var…

*

Konuştukları sözcüklerin anlamlarını berraklaştıramayan, aynı görüşü tartışırken bile kavga eden, doğru bilginin aydınlatıcı etkisinden yararlanmayan ancak yalan yanlış bilgilerin etkisi ise vandallaşan insanlar var.

*

Dünya içinde dünyalar var kitaplarda. Okuyanlara, yaşamadan yaşam tecrübesi sağlayan, okul telaşı, sınav kaygısı yaşatmadan öğreten kahramanlar var o kitaplarda. Okudukça zenginleşen yazdıkça berraklaşan zihinler var. Anlamak için dinlemeyi, anlaşmak için konuşmayı öğreten kitaplar, sözcüklerin de anlamlarını berraklaştırıyor.

*

Dün matbaanın bu mucizevi etkilerini ısklayanların günümüzdeki torunları da interneti çar çur ediyorlar. İnsanların bir kısmı interneti bilgi bulmak ve bilgi üretmek için kullanırken, bir kısmı yalanları ile yandaşlarını internet üzerinden besliyor ve yalanları dorgulamadan doğrulamadan yayanlar interneti de kirletiyor. Bir kısmı da boş laflar için harcıyor interneti… Oysa internet de matbaa gibi bir aydınlanma sunuyor bazı kesimlere. Siz hangisindesiniz? Yeterince kitap okumadıkları için internet çağını da ıskalamayalım. Selam ve dua ile. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.