1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Matbaa ve İnternet
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Matbaa ve İnternet

A+A-

Her ne kadar 6. yüzyılda Çin’de icat edildiği söylense de, matbaa ilk olarak 15. yüzyılın  sonlarında Almanya’da çalışmaya başlaması ile anlamlı sonuçlar doğurmuştur. Matbaa da diğer birçok buluş gibi, doğuda icat edilmesine rağmen, yaşama anlamlı katkılar sağlamaya batıda başlayan buluşlardandır.

*

Gutenberg’in modern matbaası ile bilginin yayılması hızlandı. Doğru bilgiler yanında yalan yanlış bilgilerin yayılması tartışma ve düşünme ortamını geliştirdi. Düşünce gücü, doğruyu yanlıştan ayırarak yeni bilgi üretimini artırdı. Avrupa 17. yüzyılda bilgi devrimi ile bilgi çağına girmiş oldu…

*

Bilgiden bilime, bilimden teknolojiye ve sanayiye giden sürecin sonunda 18. yüzyılda  İngiltere’de sanayi devrimi başladı. Sanayi sayesinde üretim kolaylaşırken, yeni bilgilerin üretimi de hızlandı. Yeni bilgiler yeni teknolojiler demek, yeni teknolojiler de sanayinin gelişmesi demek… Bu sayede, Avrupa birbirini destekleyen iç dinamikler ile sürekli bir gelişme döngüsüne girmiş oldu.

*

Gelişme, dünyaya yayıldı, ancak ulaştığı her yerde aynı etkiyi yapmadı. Yeni bilgileri nasıl kullanacağını anlayanbilen milletler, sanayi devrimine katıldılar. Dünyada artan zenginlikten pay alma yarışında yerlerini aldılar. Bu milletler büyürken aynı zamanda geliştiler.

*

Yeni bilgilere nasıl davranacağını bilemeyen toplumlar sanayi sayesinde ucuzlayan ürünlere sarıldılar, üretmeden tüketen toplumlara dönüştüler.  Büyümeye devam ettiler ama gelişme trenini kaçırdılar. Malümatı bilgiye dönüştürecek kadar düşünemedikleri için, bilgiden de bilim üretmediler… Üretmeden tükettikleri için fakirleştiler. Gelişen batı karşısında düştükleri başarısızlığı sindiremedikleri için de fakirliği kader diye benimsediler. Hatta büyüme ile gelişme arasındaki farkı bile anlamadılar… Düşüncesizce tüketen fakirlik kısır döngüsüne girdiler.

*

Zaman geçti çağlar değişti ve bilgiye nasıl davranacağını öğrenen milletler yeniden yeni dünya düzenleri kurdu birbiri ardına. Dünya hakimiyeti, bilek gücü ile övünen milletlerden, beyin gücü geliştiren milletlere geçti.

*

Günümüzde, sanayi devrimi dördüncü evreden, beşinci evreye geçme aferesinde. Ancak, yenilik üretecek zihin seviyesine ulaşamayan, milletler sanayi devrimin üçüncü evresini bile anlayamadılar. Anlayanları taklit etmek ile yetinen düşüncesizlik kısır döngüsünün dibine doğru yollanmaktalar.

*

Modern matbaa Avrupa'da, rönesans ve refom çağının ardından bilim çağını getiren ve sanayi devrimini başlatan çok büyük  bir etki yaptı. Matbaaya şeytan icadı diyen zihniyet yaya kaldı. Taklitçi oldu.

*

Günümüzdeki, internet denilen icat da bilginin yayılma ve bilimin gelişme hızına matbaanın yaptığı etkiyi artırarak yapmaktadır. İnternet, matbaadan farklı olarak, bilgiyi kağıt yerine ekranlar ile yayıyor.

*

Peki matbaayı ıskalayan bizim gibi milletler, internete nasıl davranacağını biliyor mu? İnternetten nasıl yararlanacağını öğrendi mi? İnternet sayesinde bilgiye ulaşma, bilgi üretme ve bilim geliştirmeye başladı mı? Yalan yanlış bilgileri atıp doğru bilgileri ayıracak seviyede tartışma ve düşünme ortamı geliştirmek gerektiğini anladı mı?

*

Batının asırlar önce yaşadığı tecrübelerden ders almadan bu kısır döngüden kurtulmamız zor görünüyor… Ders almayanlar için tarihin acıları tekrar ediyor. Dersimizi alarak, çağın gereklerine yakışır bir düşünme ve tartışma ortamı kurmamızın önemi daha da artıyor. Yoksa, batıl hurafeye kananlar ile düşman yalanlarını tarih sananlar, hakikati zail edecek. Etmesine izin vermeyelim inşallah. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.