1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Matematiğin İnsan Hayatındaki Önemi
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Matematiğin İnsan Hayatındaki Önemi

A+A-

Matematiği tek bir tanım ile anlatmak oldukça güçtür. Uzay biliminin, sayı biliminin, yeni bilgilerin elde edilmesi, elde edilen bilgilerin detaylı bir şekilde açıklanması, sonraki dönemlere aktarılması olarak açıklanabilir. Matematik oldukça eski bir derstir, uzun ve derin bir geçmişi bulunur. Eski dönemde var olan uygarlıklar tarafından da incelenmiş ve günümüze kadar değişen ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenmiştir. Matematiğin birçok özelliği bulunur: Matematik, iletişim aracıdır, kendine has bir dili vardır. İnsanlarda disiplinin oturmasını sağlar. Bilgi açısından insanların gelişmesini sağlar. Matematik, varlıkların aralarında bulunan ilişkiler ile ilgilenir, varlıkların kendisi ile ilgilenmez. Birçok bilim dalında kullanılmakta ve bu bilim dallarında matematikten yarsım alınmaktadır. Matematik, bir düşünce tarzıdır. Matematik, insanların beyin fonksiyonlarının çalışmasına olanak sağlar.

Matematik, mantıksal olan sistemlerin birleşmesinden oluşur. Matematik, insanların düşünsel açıdan sistemlerine katkı sağlar. Matematik, insanların düşünmede analiz yapmasına ve sentez yapmasına olanak sağlar. Matematik, toplum için, insanlar için ve yaşam için vazgeçilmezdir. Matematik, sınır konulması imkânsız olan bir bilim dalıdır. Matematik, yaşam biçimidir. Matematik, insan yaşamında her daim var olacak bir sanattır.

Eğitime katkıları

Eğitim konusundaki verilerin düzenlenmesini, yorumlanmasını ve düzenli şekilde kaydedilmesini sağlar. Özgün şekilde araştırabilme özelliği katar. Özgün şekilde düşünebilme özelliği katar. Doğru sonuçların bulanabilmesine olanak sağlar. Problemlerin çözülebilmesine olanak sağlar. Konu üzerinde yoğunlaşabilmeye olanak sağlar. Düzenli çalışabilme özelliği sağlar.

Matematikte amaç nedir?

Matematik tek amaç için hizmet etmez, en önemli olan amacı doğuştan itibaren insanlarda var olan düşünme yeteneği geliştirmektir. Matematik, insanların yaşamlarında karşılaştıkları olaylara karşı, araştırma yapmaya, düşünmeye ve var olan sıkıntıları incelemeye sevk eder. Bunun sonucunda da insanlar oluşabilecek olan en doğru cevabı bulmaktadır. Matematik, insanların dikkatli olmasına, düzene girmesine, problemleri incelemesine ve mantıklı düşünmesine olanak sağlamaktadır. Matematik sayesinde insanlar farklı bağlantılar kurabilir, hatta bu bağlantılar insanlara heyecan bile yaşatmaktadır. Bu heyecan sayesinde insanlar da farklı şeyleri bulma çabasına girer. Bu da belli başlı bilim dallarının ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır. Matematik her insanın yaşamında var olmalıdır ve her insanın öğrenmesi gerekli olan bir bilim dalıdır.

Faydaları nelerdir?

Matematik, insanlarda pozitif düşünmeyi sağlar ve pozitif şekilde görmeye olanak sağlar.

Matematik, bilimsel açıdan düşünmeyi öğretir ve bilimsel çözümleme yollarının uygulanmasına olanak sağlar. Matematik, en doğru şekilde hüküm vermeye olanak sağlar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.