1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Matematik ve Adalet
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Matematik ve Adalet

A+A-

İnsanlar sadece on tane rakam ve birkaç sembol ile yaşamın, dünyanın da evrenin şifrelerini anlamaya çalışıyor. Hatta on rakam fazla bile geliyor iki rakam yetecek herşeye.

*

İnsanlar çok çeşitlidir. Bu çeşitlerden biri de, matematik bilen insanlar ve matematik bilmeyenler insanlar. Bu konuda biraz derine inebilirsek, bu ayrım, aslında adalet bilen insanlar adalet bilmeyen insanlar demektir.

*

Çünkü matematik bilen insanlar eşitlik ile adaletin farklı olduğunu da anlarlar.

*

Anlayanlar pozitif ayrışarak, yükselir, gelişir… Anlamayanlar ise en alta ve sürünmeye devam eder… Anlamayanlar, anlamadıkları şeyleri inkar ederken, anlamadıkları kişileri dışlayarak, tekfir ederek ve düşmanlaştırarak kendi aralarında mutluymuş gibi görünen bir ortam sürdürmeye çalışırlar. Bu çaba çok yorucudur, o kadar yorucudur ki, anlamak için çaba harcamaya güçlerini de tüketir.

*

Siz, çocuklarınızın ve torunlarınızın hangi insanlar arasında yaşamasını isterdiniz? Pozitif ayrışarak gelişme ve yükselme yönünde ilerleyen insanlar arasında yaşamasını isterseniz, çocuklarınıza okula başlamadan önce ve şimdiden anlamadığı şeyi inkar etmek yerine anlamak için anlayış kapasitesini artırması gerektiğini anlatın… Anlamadığı kişiyi dışlamak tekfir etmek düşmanlaştırmak yerine anlamak için anlayış kapasitesini geliştirmesini öğretin….

*

Anlaşmak insan olmanın en önemli özelliklerinden biridir. Evren ve yaşam, anlama anlatma ve anlaşma üzerinde var edilmiştir. Anlaşmak denge noktasını bulabilmektir. Denge adalettir.

*

Evrenin fizik temeli denge ise mana temeli adalettir. İşte bu yüzden matematik öğrenen, matematik bilen toplumlarda adalet de gelişmektedir. Gelişmenin temelinde ise anlaşma yatar. Adalet yoksa kalkınma da olmaz.

*

Hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır, insanlar konuşa konuşa anlaşır. Buna bir ekleme yapalım, insanoğlu kendisini var eden doğa ile matematik dili ile anlaşır. Matematik, insan ile evrenin anlaşmasını sağlayan dildir. Bu anlaşma için matematikte, bakkal hesabının biraz üzerine çıkmak gerekir, dört işlemden biraz fazlasını anlamaya çalışmak gerekir. Siz anlamaya çalıştıkça anlaşmanın da tadını alırsınız. Demeyin ama benden geçti artık deseniz bile, çocuklarınıza torunlarınıza matematik hakkında güzel şeyler anlatın, öğretin. Öğretemezseniz bile öğrenmelerine ortam sağlamaya çalışın.

*

Örneğin, matematik rakamlar ve sayılar ile oynanan bir oyundur deyin. Allah’ın, yaratırken kullandığı bilimlerin temelinde matematik durur deyin… Rakamlar, sayılar, semboller ve formüller ile anlayış kapasitemiz geliştikçe Allah’ı daha iyi anlamamızı sağlayan bir mucizedir matematik deyin. Şüphesiz Allah anlayanları daha çok sever..

*

Matematik ile anlaşılanları dil ile ifade etmek için düşünce gelişir. Metematik içeren düşünce ile mantık gelişir. Matematik, dil ve mantık varsa, ortaya estetik çıkar. Estetik sanatı, sanat ise sanayiyi geliştirir. Sanayi demek teknoloji ve gelişme demektir. Bunların hepsi dengeli bir şekilde gelişiyorda medeniyer oluşur. Medeniyet yapısının kapısıdır matematik.

*

Dünün ve günün ezberi ile donuklaşan beyinleri harekete geçiren bir kıvılcımdır matematik. Dinamik beyinlerden korkanların şerrinden korunması gerekecek kadar cılız bir kıvılcımdır. Açık ve dinamik beyinlerde aleve dönüşür, ya yakar ya da aydınlatır ve ısıtır matematik. O da insan olma becerilerinden “farkında olma”, asıl ile benzerleri arasındaki farkı anlama, kanmak yerine öğrenerek anlama kapasitesi ile ilgilidir. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.