1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Matematik Ve Tarih
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Matematik Ve Tarih

A+A-

Matematik bilmeyen insanlardan oluşan toplumlarda adalet gelişmiyormuş. Bir toplumda adalet yoksa kalkınma ve gelişme de olmazmış, olsa olsa ancak büyüme olurmuş.

*

Katılıyorum ve ekliyorum: Tarih bilmeyen insanlardan oluşan toplumlardan da millet oluşmuyor. Eğer bir millet, kendini oluşturan insanlara kendi tarihini ve dünya tarihini öğretmiyorsa, millet olma vasfını yitiriyor.

*

Üzerinde durulması gereken ciddi bir konudur bu bence. Önemli olmasaydı, bu kadar yalan yanlış ve zıt bilgiler içeren güya tarih bilgisi bombardımanına maruz kalmazdık. Tarih bu kadar önemli olmasaydı, bizim millet olarak başardıklarımızdan rahatsız olan milletlerin, tarihimize olan güvenimiz ile aldığımız gücü kırmak için bu kadar uğraşmazlardı; Önce “tarih yalan söylüyor” diye bir söz atıyorlar ortaya ve kafaları karıştırıyorlar. Sonra yalan söyleyen tarih utansın diye diye, karışmış kafalara düşman milletlerin yalanlarını tarih diye sokuyorlar.

*

Kandıranlar utanacak değil ya, kananlar utansın ve artık yeter desin ve bu millet uyansın. Hayır uyanmasın! Uyanmamalı! Türkler, birilerinin dünyayı sömürme oyununa tekrar engel olmamalı. Yani, Türklerin uyanmaması için bilimden ve fenden de uzaklaştırılması gerekir ki iyi eğitim alamayan bu insanlar, olayları sebep sonuç ilişkileri ile birlikte anlayamayacakları için kolayca kandırılabilsin. Bu durumu farklı kanallardan da desteklemek gerekir, örneğin din ile (!?) Okuyup öğrenen değil dinleyip kananlar ile (!?)

*

Bilmeyen, sorgulamayan, düşünmeden kanan ve kandığı yalana sarılan insanlarda adalet arayabilir miyiz? Adaletsiz bu insanlara çifte standartlı olmanın insana yakışmaz bir ayıp olduğunu anlatabilir miyiz? İnsana yakışmaz bu ve benzeri ayıpları fark etmeyen ve bundan rahatsızlık duymayanlar İslam’ı nasıl anlar? Anladığı İslam mı olur hurafe mi? Bunu fark edemeyen müslüman(!) kime “hizmet” eder?

*

Günümüzde yaşanan olaylarda bile gerçek ile yalanı ayıramayanlara tarihin gerçekleri nasıl anlatılır? En iyisi biraz susmaktır!

*

Peki, düşman yalanlarını kendi tarihi yerine koyacak kadar kafası karışık insanlar günlük siyasette dönen dolapları nasıl anlayacaklar? Matematik bilmenin buna ne faydası olacak? İşte burası biraz araştırılıp, anlamak için uğraşmaya değer!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.