1. YAZARLAR

  2. Abdullah Buksur

  3. Mazlumun Ahı İndirir Şahı
Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mazlumun Ahı İndirir Şahı

A+A-

 

Yönetme yetkisini elinde bulunduranların, her şeyden önce nimet ve külfet paylaşımına dikkat etmesi çok önemlidir. Eğer ülkemizin güvenliğinden bahsediyorsak, eli silahlı terörist kadar, yarınla ilgili umudunu kaybetmiş insanlar önemlidir. Üniversite diplomasını cebine koymuş işsizler ise toplumsal bir yara haline gelmiştir. Liyakatin görmezden gelindiği, sadakate dayalı yönetim süreçleri sadece yönetenler için değil devlet içinde problemli bir durum oluşturmaktadır.Bütün bu problemlerle, ülkemiz yerel yönetim seçimlerine giderken, partiler nasıl bir politika izleyecekler?

***

Siyasetin emredici kuralı gereği olarak, yerel adayların, partilerinin artılarını yukarı çıkaran, olumsuzlukları kendi oluşturduğu sinerji ile minimize edecek, yerele çözüm üreten vizyon sahibi liyakatli insanlardan oluşması gerekir.Muasır medeniyet seviyesini yakalamış, hatta onun üstüne çıkmış bir ülke istiyorsak, yerel yönetim adaylarının seçim ölçütleri budur.Siyaset yapıcılarımız kendi gerçeğimizle, sorun ve fırsatlarımızla yüzleşmeyi bir kenara koyup, geçmişimiz üzerinden kavga ediyorlar. Birde bunu bizim gerçeğimizmiş gibi topluma dayatıyorlar.Medeniyetimize uygun olmayan ve bize sanal gerçeğimiz olarak kabul ettirilen bu durum bireysel ve toplumsal olarak bizim enerjimizi tüketiyor.

***

İtikatta imamımız İmam Maturidi Hazretleri, ‘insanların inançlardan dolayı yargılanmasının önünü kesin bir şekilde kapatın’ demiştir.Bizim medeniyet anlayışımızda var olan, farklılıkları zenginlik olarak gören anlayışa geri dönmeliyiz. Medeniyetimizin üzerindeki külü üflemeliyiz ve yeni ufuklara yelken açmalıyız.Ötekileştiren, indirgemeci bir dil kullanmamalıyız. Bizim medeniyetimizin mensubu olan herkesi kapsayan, ‘Hep birlikte Türk Milletiyiz’ fikriyatını, etnik kimliklere indirgemeden anlamalıyız.Özetle artık bizi yönetmeye talip olanlar, rejim, kimlik ve dini tartışmalarlavakit kaybetmeden, millete ne vereceğini bizimle konuşmalıdırlar.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.