1. HABERLER

  2. MEBKAM’dan türbe ziyaretleri
MEBKAM’dan türbe ziyaretleri

MEBKAM’dan türbe ziyaretleri

Meram Belediyesi Konevi Araştırma Merkezi (MEBKAM) Yönetim Kurulu Üyeleri, Alaeddin Camii içerisindeki Sultanlar Türbesi ve Mevlâna Hazretlerinin türbesini ziyaret ederek dua ettiler. MEBKAM Başkanı Hıfsı Soydemir, manevi istifade ile toplumun birlik ve b

A+A-

Konya Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç, MEBKAM Başkanı Hıfsı Soydemir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Alaeddin Camii içerisindeki Sultanlar Türbesi ile Mevlâna Hazretlerinin türbesini ziyaret ederek dua ettiler. 

“MANEVİ DİNAMİKLERİMİZDEN İSTİFADE ETMELİYİZ”

MEBKAM olarak sosyal sorumluluk projesi kapsamında Sadreddin Konevi Hazretlerinin hayatını, bilinmeyenlerini ortaya çıkarmaya yönelik çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Başkan Soydemir, “Bu şahsiyetler bizim tanıdığımız, gördüğümüz sıradan kişiler gibi değildir. Bunların ulvi şahsiyetler olmaları hasebiyle çok değişik özellikleri vardır. Bu ilim adamlarımıza değer veren sultanlarımız da bizim için çok önemlidir. Hz. Mevlâna’yı, Sadreddin Konevi’yi, Ateşbâz-ı Veli’yi hep beraber değerlendiriyor ve bir mozaiğin ayrılmaz parçaları olarak görüyoruz. Bunların kabirlerini ziyaret ettikçe bunlarla daha fazla hemhal olacağız diye düşünüyoruz. Asr-ı Saadet’ten başlamak üzere Selçuklular, Anadolu Selçukluları, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin İslâm medeniyeti adı altında bıraktığı kutlu bir miras var. İslâm medeniyetinin biraz önce saydığım kültürlerle sentezlenmesinde bizlere büyük görev düşüyor. Bununla alakalı olarak hem akademik olarak önemli çalışmalar yapıyoruz hem de halkımıza buradaki değerleri hatırlatma ve bilinçlendirme noktasında faaliyetler yapıyoruz. Tabii ki bunların üzerimizdeki tasarruflarından da istifade etmek istiyoruz. Bu kapsamda bu ziyaretleri yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu. 

“ECDADIMIZI YAD EDEREK BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ SAĞLAYABİLİRİZ”

Birliğe ve dirliğe en çok ihtiyacımızın olduğu bu günlerde sultanlarımız ve ilim adamlarımızın mezarlarına yaptıkları ziyaretlerin istifadesi olacağına dikkat çeken Soydemir, “Bizler toplumun tek yürek olabilmesini; isyan ederek, bağırarak, çağırarak değil; beraberce hareket ederek, beraberce ecdadımızı yad ederek göstermeliyiz. İnşallah bu kutlu mirası torunlarımıza hediye etmemizi Allah bizlere nasip eder. Meram Belediye Başkanımıza, MEBKAM Yönetim Kurulumuza, akademisyenlerimize ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.