1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. MEDAŞ'tan borçlulara ödeme kolaylığı
MEDAŞtan borçlulara ödeme kolaylığı

MEDAŞ'tan borçlulara ödeme kolaylığı

MEDAŞ, 30.09.2009 tarihi öncesi elektrik borcu bulunan abonelere 8 aya kadar taksit imkanı tanıdı. Borcunu peşin ödeyenlerden ise gecikme zammı alınmayacak. İşte son başvuru tarihi:

A+A-

 

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ) Genel Müdürü Önder Kazazoğlu, bazı abonelerin şikayetlerine konu olan, son ödeme gününden sonra abonenin elektriğinin kesilmesi uygulamasıyla ilgili olarak ''Vatandaş kanunda, nizamda, yönetmelikte yazan şekle gelmek istemiyor'' dedi.
 
Kazazoğlu, Konya Bera Otel'de düzenlediği basın toplantısında, 6111 sayılı kanun çerçevesinde çıkan yapılandırmaya ilişkin 2010 Aralık ayında bir çalışma yapıldığını ancak vatandaşların bu yenilikten yeterince haberdar olmadığını belirtti. 

Talepler doğrultusunda, söz konusu uygulamanın tekrar edilmesi kararı aldıklarını dile getiren Kazazoğlu, ''Uygulama 30.09.2009 tarihi ve öncesinde tahakkuk eden borçları kapsamaktadır'' dedi.

Borcu olanların, peşin ve taksitlendirme ile borçlarını ödeyebileceğini bildiren Kazazoğlu, şunları kaydetti:

''Peşin ödemelerde gecikme zammı alınmayarak, sadece faturanın ana para tutarı tahsil edilecektir. Taksitli ödemelerde ise 2 taksitte hesaplanan gecikme zammının yüzde 4'ü, 3 taksitte yüzde 5'i, 4 taksitte yüzde 6'sı, 6 taksitte yüzde 8'i ve 8 taksitte yüzde 10'u tahsil edilecektir. 5 bin liraya kadar olan borçların peşin ödenmesi gerekmektedir. 5 bin ve 10 bin lira arası borçlar en fazla 2 taksitte, 10 bin ve 50 bin arası borçlar en fazla 3 taksitte, 100 bin ile 200 bin arası borçlar en fazla 6 eşit taksitte, 200 bin üzeri borçlar ise en fazla 8 eşit taksitte ödenecektir.''

Kazazoğlu, başvuru ve ödemelerin 31 Mayıs 2011 tarihine kadar, MEDAŞ’ın Konya, Aksaray, Kırşehir,  Nevşehir, Niğde, Karaman illerindeki İşletme Müdürlükleri, İşletme Başmühendislikleri ve İşletme Şefliklerine yapılabileceğini kaydetti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kazazoğlu, MEDAŞ sınırları içindeki elektrik kesintilerine ilişkin, kesintilerin bölgede yapılan bakım ve onarım çalışmalarından kaynaklandığını söyledi.

Ağustos 2010'da başlayan bakım çalışmalarına kış aylarında ara verdiklerini ancak çalışmaların Mayıs ayı ile birlikte tekrar başlayacağını ifade eden Kazazoğlu, bakım çalışmalarını Ekim ayına kadar tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

"SIKINTI"NIN KAYNAĞI

Bir gazetecinin, MEDAŞ'ın özel sektöre geçmesinin ardından, son ödeme tarihinden hemen sonra elektriklerin kesilmesiyle ilgili abonelerin yoğun şikayette bulunduğunu hatırlatması üzerine Kazazoğlu, ''Teşhis doğru. Anlaşmazlık olayı doğru... Ama bunun kaynağına baktığımız zaman, benim gördüğüm, vatandaş kanunda, nizamda, yönetmelikte yazan şekle gelmek istemiyor. Sıkıntının temel kaynağı o'' diye konuştu.

Devlet kuruluşlarının vatandaşlara karşı sosyal sorumluluğu olduğunu, bu kurumların ödemelerde vatandaşlara bazı kolaylıklar sağlayabildiğini söyleyen Kazazoğlu, kendilerinin bir kuruluş çizgisi olduğunu söyleyerek, bu çizgide kaliteli hizmet vermeyi amaçladıklarını vurguladı.  
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.