1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Medeniyet Dediğin
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Medeniyet Dediğin

A+A-

Dilimize oturmuş “medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar”, merhum Mehmet Akif Ersoy böyle tanımlamış Osmanlı’yı paylaşmakta olan emperyalist batı medeniyetini. Hoşumuza giden, işimize gelen bir tanımlama olduğu için hepimiz biliriz ve sık sık kullanırız bu tanımı, peki kendi medeniyetimizi de tanımlama gereği duyar mıyız bazen?
*
Bizim medeniyetimiz, insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmış, batı medeniyetinin üzerine kurulduğu birçok bilime kaynaklık etmiş bir medeniyet mi yoksa barbarlık üzerine kurulmuş, yakıp yıkan ve ganimet ile beslenen bir medeniyet mi?
*
Batı medeniyeti kendi zenginliği için dünyanın kalanını açlığa mahkum ederken, bizim atalarımız kendisinden çok başkalarını düşünmüş.
*
Peki günümüzde durum ne? Öncelikli tespitim şu; aç bırakanların tamamı ile aç kalanların çoğunluk kısmı bizim medeniyetimize küfür etmeye devam ediyorlarken bizim medeniyetimize dahil olanların da çoğunluk kısmı aç bırakanların tarafına geçmiş durumda. Yani bizim medeniyetimiz deyince, baştan topallamaya başlıyoruz gibi.
*
Batı medeniyeti tarihte, pislikten kaynaklanan salgın hastalıklara milyonlarca insanını kurban ederken, bizim medeniyetimiz temizlik sayesinde bu tür acıları yaşamamış. Ama günümüzde bu tür hastalıklara deva olacak ilaçları da üreten yine batı medeniyeti olmuş. Bizim medeniyet, ne kendi ilacını, ne de kendi silahını üretebiliyor. İçine düştüğümüz acizlik içinde debeleniyoruz ama bu durumdan kurtulmayı düşünmek yerine ecdadın medeniyeti ile övünen bir övünme medeniyeti geliştirmişiz.
*
Petrolümüz yok ama Allah’a şükür çalışıyor, üretiyor ve vergi verebiliyoruz. Verdiğimiz vergiler çalınmadığı, hortumlanmadığı zaman iyi sonuçlar çıkarabiliyoruz. Çift yollarımız var, yeni binalarımız güvenli ve modern, iletişim ve ulaşımda eksiklere rağmen sorunumuz yok diyebiliriz. Az da olsa teknolojik ürün ihraç edebiliyoruz.
*
Gezdiğim onlarca ülkede gördüklerimin etkisi ile ülkelerin seviyeleri hakkında şu kriteri geliştirdim; bir ülkenin ekonomideki gelişme seviyesini yollarından otoyollarından anlayabilirsiniz, ama insani gelişme seviyesini görmek için umumi tuvaletlerine bakmanız gerekir.
*
Şimdi kendimize bakalım; bu çağda hapşırınca ağzını kapatmayan cahillerin olduğu bir medeniyetiz, ağzını sağ eli ile kapatan medeni insanlarız ama ağzını kapatarak mikroplara siper ettiği sağ eli ile tokalaşan medeni cahilleriz. Sağ el sosyal elimiz, sol el ise bireysel elimiz olsa ne dersiniz…
*
Medeniyet küçük düşüncelerin yayılması ile başlar, küçücük mikropların yayılması ile sona erdiği gibi.
*
Peki sen, bindiğin arabanın egzozundan fabrika gibi duman çıkararak insanları zehirleyen temiz adam hangi medeniyet seviyesindesin?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.