1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. Medya Sanat Akademisi
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Medya Sanat Akademisi

A+A-

“Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.”

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî

***

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da bir avuç insan bir araya geldi. Hemen hemen hepsi ilk kez o görüşmede bir araya geliyorlardı. Tek ortak noktaları sinema ya da tiyatroya gönül veriyor olmalarıydı. Tanıştılar, konuştular ve kültür medeniyetimize bir ilmek de olsa iz bırakmak için üretmeye karar verdiler. Bu umut verici olayın devamı adına iyi dileklerde bulunuldu ve ilerleyen günlerde aşağıdaki bildiri yayınlandı.

“Ülkemizde sinemaya, tiyatroya ve birçok sanat koluna yeterince değer verilmediği ortadadır. Türk toplumunun, devletin, üniversitelerin, şirketlerin ve bürokrasinin sinema ve tiyatroya dönük ilgisinin artırılması, ilgiden öte desteklerin çoğaltılması gerekmektedir. Sinema ve tiyatro bir toplumu değiştiren, ona yön çizen çok özel alanlardır. Dolayısıyla bu alanlarda yapılacak olumlu değişimi ülkemizin geleceğini de olumlu yönde etkileyeceğinden hiç kuşkumuz yoktur. Bu bakımdan bu alanda dayanışmanın artırılması zaruri hale gelmiştir. Bu zaruriyet durumundan hareketle, çok sayıda akademisyen, sanatçı, yazar, şair, aktör ve diğer meslek gruplarının önde gelen isimleriyle istişareler ve görüşmeler yaptık. Yaptığımız tüm istişareler ve görüşmeler sonucunda bir dernek çatısı altında birleşerek; başta sinema ve tiyatro olmak üzere diğer kültürel alanlarda yol açıcı, eğitici, dayanışmayı güçlendirici faaliyetler yapılaması kararı alındı. Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda sinemacı, tiyatrocu, akademisyen, yazarın katılımıyla Ankara’da istişare ve kuruluş toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda ivedilikle sinema ve tiyatro alanlarında faaliyet gösterecek bir dernek kurulması kararı alındı. Derneğin yapısı ve gelecekte neler yapacağı hakkında karalar verildi. Derneğin adı ‘Medya Sanat Akademisi Derneği’ olarak belirlendi. Derneğin genel merkezi Ankara olarak belirlenirken diğer illerde de şube açılabileceği kararı alındı. Medya Sanat Akademisi Derneği Başkanı Mücahit Gündoğdu, kuruluş toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye’de sinema ve tiyatroyu taklitçilikten kurtararak, bu topraklara yaslanan, ülkemizin kendi kültürünü ve geleneğini taşıyacak yeni bir dille yapılmasını hedefliyoruz. Hem yazın alanında hem de pratikte uzman kişiler eşliğinde kaliteli bir eğitim ortamı oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu sayede büyük maddi imkânı olmayan yetenekli gençleri de keşfederek Türk sineması ve tiyatrosuna kazandırmış olacağız. Derneğimiz hayırlı olsun. Güzel çalışmalar yapmayı temenni ediyorum.” Derneğimizin yapmayı planladığı çok sayıda faaliyet var. Bundan sonra düzenli olarak siz değerli medya mensuplarıyla bunları paylaşmayı sürdüreceğiz. Kolaylıklar diliyoruz.”

Dilerim bu birliktelik güzel sonuçlar meydana getirir. Dilerim birlik ve beraberliğimizin bir nişanesi olur. Dilerim pek çok güzel sanat eserinin üretilmesi için bir zemin hazırlanmış olur. Dilerim hem milletimize hem de sanat camiasına hayırlı olur.

***

“Sanatın gerçekçi ve yararlı olabilmesi için, uhrevi, milli, dini ve ahlaki özellikler taşıması gerekir.”

Lev Tolstoy

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.