Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Medyaya Dikkat!

A+A-

Bireyin içinde yaşadığı toplumda hakim güçlerin etkisi ile siyasi mesajları, olayları ya da durumları algılayıp tutumlar oluşturmasına sosyal algı ya da toplumsal algı denir. Algı yönetimi bugün medya aracılığı ve fısıltı gazetesi ile yapılmaktadır.

Sosyal algı oluşturmak için uygulanan acımasız yöntemler ticari alanda, reklamlarda, medyada, sanat ve sinemada olduğu gibi siyaset ve askeri alanda da bizleri muhatap alır.

Politikada, gerçeklerin gizlenmesinde, gerçek olmayan hususların gerçek gibi gösterilmesinde toplum mühendisliği devreye girer. Fertler ve kitleler bazı gerçeklerin içine serpiştirilmiş gerçek dışı konulara da gerçekmiş gibi inandırılır. Bu bir yönlendirme, şartlandırma taktiğidir. Buna da algı yönetimi deniliyor maalesef.  

***

Gerçeklikten uzak, abartılı algılar ile objektif değerlendirme yapılamaz, sorunlar çözülemez. Belli bir amaca ulaşmak için gerçeklerle gerçek dışı bilgiler karıştırılarak geçici sonuçlar alınsa bile, bu yaklaşım  toplumsal barış ve gelişimde, dış ilişkilerde problemler yaşanmasına mani olamaz. Doğru ve düzgün bir gelecek inşa edebilmek her konuda gerçekçi yaklaşımlarla orantılıdır. Algı yönetimi ile siz hayali bir ülke, hayali bir dünya ve büyük başarı öyküleri oluşturabilirsiniz, ancak bu kısa süreli olacaktır ve sorunlar zaman içinde saklanan gerçekler su yüzüne çıktıkça çok daha büyük bir şekilde gündeme gelecektir. 

Bilmediğimiz, görmediğimiz her mesele ve hadise bize gösterildiği gibi mi acaba? Bize anlatılan, gösterilen ve o şekilde inanmamız istenen olayların bir başka boyutu var mı yok mu? Bu konuda objektif olanlar ne diyor?

***

İşte bu sosyal analiz bilgisinden ve verilerinden uzak olan herkes ve kitleler medyanın ve muktedirlerin yönlendirdiği gibi görmek algılamak tehlikesine maruz kalmaktan kurtulamazlar.

Bilmem anlatabildi mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.