1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Mehmet Akif Atatürk’e Bağlıydı...
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mehmet Akif Atatürk’e Bağlıydı...

A+A-

“Ömrümün kalanı mümkün olsa da Allah ona verse..”

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy memleketin işgalden kurtulacağına inanıyordu. Bu inancını şu dizelerle belirterek, Türk Milletine seslenmiştir;

-“Doğacaktır sana vadettiği günler hakkın,
Belki yarın, belki yarından da yakın..!”

İstiklal Savaşının kazanılacağına neden bu kadar inandığını soran arkadaşına;
“Başımızdaki adamı kim görse
inanırdı.” diye karşılık vermişti.

Mehmet Akif Atatürk’e inançla bağlıydı. Nitekim İstiklal Savaşı, onun inandığı gibi, Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde kazanıldı..!

Atatürk 1920 yılında Mehmet Akif’e Burdur’dan milletvekili olmasını ve camilerde vaaz vermesini rica etti. Mehmet Akif, Mustafa Kemal Paşa’nın bu ricasını geri çevirmedi. Burdur milletvekili olarak TBMM’ne girdi ve halkı Milli Mücadele konusunda aydınlatmaya çalıştı...Allah ondan razı olsun.. Atatürk Mehmet Akif’in bilgi birikimine şiir sanatına saygı duyardı...İstiklal Marşı şiir yarışması yapıldığında TBMM Mehmet Akif’in şiirini 12 Mart 1921’de İstiklal Marşı olarak kabul etti. Atatürk Büyük Zaferden sonra, Türkçeye ve Arapçaya bu kadar vakıf, bilgili, yetenekli sanatçı bir kişi olan Mehmet Akif’e Kur’an-ı Kerim’i Türkçeye çevirmesi teklifinde bulundu.”Her Türk, Kur’an’ı Kerim’i gerektiğinde, kendisi okuyarak, anlamalı.” diye düşünüyordu. Böylece cahil, bilgisiz, yobaz bir takım kişilerin, kendilerini hoca diye tanıtıp, halkı aldatmalarının önüne geçebilirdi.

Gerçek din bilginlerine beş vakit namaz kılan rahmetli Zübeyde Hanımın sevgili oğlu Mustafa Kemal Paşa’nın saygısı vardı. TBMM Cuma namazı sonrası dualarla açıldığı bilinmektedir. Hocamız Afet İnan’dan biliriz ki bu manevi istek Mustafa Kemal Paşa’dan gelmiştir...

Kur’an-ı Kerim’in Türkçeye çevrilmesi teklifi bazı çevrelerin etkisiyle ve mahalle baskısıyla
Mehmet Akif bu teklifi kabul etmedi.

Sonradan Elmalılı Hamdi Yazır bu görevi başarı ile yerine getirmiştir.

Atatürk’ün Elmalılı Hamdi Yazır’a hazırlattığı Kur’an tefsirinin bütün giderlerini kendi cebinden karşıladığı bilinmektedir... Önceleri bu husus kitabın başlangıcında belirtiliyormuş.
Fakat Atatürk’ün ölümünden sonra nasıl paranın üzerinden Bozkurt resmi kaldırıldığı gibi bu ibarede İnönü döneminde kaldırılmıştır… Dil-Tarih’ten eski Anıt-Kabir Komutanı Tarihçi-Albay Dr. Ali Güler'in yazdığı “Bayraklaşan Akif” eserinde der ki;
Mehmet Akif Mısır’da 11 yıl kalıyor. Arkadaşına yazdığı bir mektupta “Burada 11 yıl kaldım, 11 dakika daha kalmaya tahammülüm kalmadı… Her şeyin güzeli bizde… Dinin de ibadetin de iyisi bizde… Ömrümün kalanı mümkün olsa da Allah ona verse…” biçiminde Atatürk’e sevgi ve saygısını dile getiriyor.

Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’a Allah rahmet eylesin. Nezd-i İlahi’de makamları âli olsun inşallah.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.