Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Meke Gölü Ölmesin

A+A-

Konya’nın Karapınar İlçesinde bulunan ve “dünyanın nazar boncuğu” olarak bilinen, iki evreli volkanik patlamanın ürünü Meke Gölü kurudu. Haritadan silinme noktasına gelen gölün, yıllık 2,5 milyon metreküp su aktarılarak kurtarılması planlanıyor.

İç Anadolu Çevre Platformu’nun 11Mart 2021’de internet ortamında yaptığı ve Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık’ın “Konya Kapalı Havzası ve Su Kullanımı” konulu sunumunu dinlemiştik. Toplantıda Meke Gölü ile ilgili gelen bir soru üzerine; Sayın Arık, Meke Gölü’nün kurtarılması ile ilgili projenin hazırlık aşamasında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Fetullah Arık, Meke Gölü'nün hem Türkiye'nin hem de dünyanın önemli jeolojik miras alanlarından olduğunu, göl kuruduğu için artık 'Dünya'nın nazar boncuğu' olarak nitelendirilen görünümünün kalmadığını belirterek, şunları söyledi: “İki evreli volkanik patlamayla oluşmuş ve o görmeye alışkın olduğumuz 'nazar boncuğu' görünümü maalesef şu an mevcut değil. O nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mız proje başlatmaya karar verdi. Ocak ayı başında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü'nde konuyla ilgili birçok uzman kurumun katılımıyla Konya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, KOSKİ Genel Müdürlüğü, Konya Teknik Üniversitesi Obruk Uygulama, Araştırma Merkezi'miz de dahil bir toplantı gerçekleştirildi. Meke'nin, şu an mevcut kuraklık ve aşırı kontrolsüz yer altı suyu kullanım şartları altında doğal yollardan geri gelemeyeceği öngörüldü. Bundan sonra bölgedeki gerek yer altı suyu üretim kuyularından gerek Acı Göl'den gerek Karapınar Atık Su Arıtma Tesisi'nden sular alınarak Meke Gölü'ne takviyesiyle ilgili fizibilite çalışmasına karar verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mız buradaki ekosistem kimyasal bir sorun oluşturabilir mi, oradaki canlılar için bir etkisi olur mu, atık su arıtma tesisinden çıkacak suya ilave iyileştirme gerekiyor mu; anlamında Konya Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'ndeki hocalarımıza da görev verdi. Şu an da bu projeleri birleştirerek çalışmalarımız yürüyor. Esasen biz jeolojik teknik değerlendirmeleri yaptık, şu an çevresel etkileriyle ilgili çalışmalar yürüyor. Bu yılın ortalarında veya bu yılın ortasından sonra Meke Gölü'ne su transferi için gerçekçi projelerin ortaya konduğunu göreceğiz. Meke Gölü'nün göl alanı yaklaşık 500 bin metreküp suyla dolabilecek durumda. Bu suyun uzun süreli yıl boyuncu muhafaza edilmesi, süzülme ve buharlaşmada kaybedilecek suyu da hesaplayarak yıllık 2,5 milyon metreküplük su takviyesiyle ortalama 1 metre su yüksekliğinde sulu görünüme kavuşacağını düşünüyoruz.”

Tabii ki, Konya Kapalı Havzası’nın sorunlarını takip eden bir aktivist olarak çok sevindim. Konuyu titizlikle takip edeceğim. Konya Kapalı Havzası’nın ve özellikle Karapınar Yöresi’nin sorunlarının tek tek ele alınarak çözümü bana gerçekçi gelmiyor. İvriz, Ayrancı ve Gödet barajlarının getirisi götürüsü yeniden değerlendirilmeli, Akgöl Sazlıklarının ihyası, Hotamış Depolaması ile birlikte, ürün deseni ve yeraltı su kullanımlarının disipline edilmesi dahil kapsamlı bir havza yönetim planı hazırlanması daha gerçekçi olur diye düşünüyorum.

Hoşça kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.