Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Meram Bağları

A+A-

 

Konya’nın merkez ilçelerinden biri olan Meram, şehrin güneybatı kısmında yer alır. Ankara-Konya, Isparta-Konya, Antalya-Konya, Mersin-Konya ve Adana-Konya gibi ana yolların geçiş güzergahında bulunur. Meram Bağları tabiatı dolayısıyla büyük ilgi görmesinden dolayı bölgede çok sayıda restoran, park bulunmaktadır. Ayrıca tarihi mekanlar da bu bölgede ilgi görmektedir.

***

Konya’da piknik, gezinti ve dinlenme için gidilecek yerler arasında akla ilk gelen bölge Meram Bağları’dır. Konya halkına özgü “Türbe önünde evi, Meram’da bağı olmak” sözü bu bölgenin Konya için ne kadar değerli olduğunu göstermektedir. Meram bağları şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunur ve ilkbahar aylarında tabiatı nedeniyle bir çok alan sahibi bu yaz aylarını Meram Bağlarında geçirmektedir. Anadolu’nun Cennet’ten bir köşesi olan Meram Bağları, temiz ve serin havası, muhteşem suyu, yeşiller içindeki tabiatı nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Selçuklular zamanlarından beri elverişli olan bu topraklar Hititlerden bu yana rağbet görmektedir.

***

Yazın en sıcak havasında dahi esen Gedavet rüzgârı adeta doğal bir klima vazifesi gösterir. Bahçe ve bağlarında edebi meclisler kurulur, musiki programları tertip edilirdi. Hazret-i Mevlana Celaleddin Rumi de burada bulunmaktan ayrı bir zevk alırdı. Bazen günlerce burada tabiatla baş başa kalarak tefekkür alemine dalardı. Çelebilere ait güzel konaklarda son derece nezih ilim ve fikir sohbetleri yapılır, edebi meclisler kurulurdu.

***

Yazın sema ayinleri buradaki çelebi bağında icra edilirdi. Evliya Çelebi’nin ‘Ne İran’da ne Turan’da ne de Kırım’da bir benzeri olmadığını’ söylediği Meram Mesireliği, serin atmosferi, tarihi mimarisi, doğal bitki örtüsü, deresi, coğrafyasıyla nazik ve nazenin sakinleri huzur ve sükûnun egemen olduğu ortamıyla insanların beden ve ruh yorgunluklarını, gedavet meltemiyle silip süpüren bir tabiat kucağı, saadet vadisidir.

Meram Bağlarına

Nasıl Gidilir?

Meram Bağlarına şehir merkezinden 4-A ve 4-B Meram hatlarına binerek ulaşabilirsiniz.  Ayrıca 1-A, 1-B, 2-A, 2-B Meram hatları, dolaylı yoldan 3-A Dere hattı da direkt bu bölgeye gitmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.