1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. MERAM ilçesi projelerle yükseliyor
MERAM ilçesi projelerle yükseliyor

MERAM ilçesi projelerle yükseliyor

MERAM BELEDİYE BAŞKANI FATMA TORU: “YÜKSELEN HER YENİ PROJEYLE MERAM’I GELECEĞE HAZIRLAMAKTAN GURURLUYUZ” dedi.

A+A-

Uluslararası bir ‘Marka’ haline gelen Meram’da yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Daha yaşanabilir, daha temiz ve daha yeşil bir Meram için 7 gün 24 saat aralıksız çalışan ekiplerle ile Meram bambaşka bir çehreye büründü. Göreve geldikleri günden bu yana yapılan özverili çalışmalar sayesinde bölgenin gerçek anlamda bir cazibe merkezi haline geldiğini ifade eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Verdiğimiz sözleri birer birer yerine getirdik. Yükselen her yeni projeyle Meram’ı geleceğe hazırlamaktan gururluyuz” dedi.

 YENİ CAZİBE MERKEZİ DUTLU KORULUĞU

 Meram Belediyesi tarafından halka açılan Dutlu Koruluğu’na vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Farklı özellikleriyle dikkat çeken Dutlu Koruluğu’na akın eden Konyalılar, şehrin stresinden uzaklaşarak doğayla iç içe vakit geçiriyorlar.  

 Meram Belediyesi tarafından 3 yıllık hummalı bir düzenleme çalışması sonucu geçtiğimiz mayıs ayında hizmete açılan 850 bin metrekarelik Dutlu Koruluğu, Konyalılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, vatandaşların Dutlu Koruluğu’na gösterdikleri teveccühten dolayı oldukça mutlu olduklarını ifade ederek, “Konya’nın yeşil incisi Meram’da yeşil dokuyu daha da zenginleştirmeyi kendimize görev edindik. Hummalı bir çalışmanın ürünü olarak, 850 bin metrekarelik devasa bir alanda hemşerilerimiz için gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden ekiplerimizle seferber olduk ve Konya’da ilk defa koruluk oluşturarak Dutlu Koruluğu’nu hizmete açtık. Güzel işleri güzel yapma gayreti, ibadet hükmündedir. Biz de buradan yola çıkarak ilçemizde güzel işler yapma gayretindeyiz” dedi.     

Meram’a renk katıyor

Vatandaşların ateşli ve ateşsiz alanlarda piknik yapabileceğini belirten Toru, “Koruluğumuzda 100 adet farklı çocuk oyun gruplarının yer aldığı 40 bin metrekarelik çocuk oyun parkı, yavrularımızın güzel vakit geçirmesini sağlıyor. Yine koruluğumuz içerisinde Meram’ım önemli bir simgesi olan üzüm bağlarını yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanda oluşturduk. Ayrıca çeşitli meyve ağaçlarından oluşan meyve bahçesi de koruluk içerisinde oluşturduğumuz önemli bir alan. Görsel bir şölen sunacak olan lavanta bahçesi, kokuluk ve reçellik gül bahçesi, mor salkımlardan oluşturulan yürüyüş yolu gibi vatandaşlarımızın beğeneceği önemli alanlar yer alıyor. Yukarıdan aşağıya doğru akan basamaklar halinde oluşturulan gölet, adeta şelale atmosferini yaşatıyor. Koruluğumuzun ortasında 500 kişi kapasiteli Büyük Selçuklu Otağımız bulunuyor ve çevresinde yöresel ürün satış alanları yer alıyor. Oluşturduğumuz Çim kızağı ise vatandaşlarımızın en çok dikkatini çeken alanlar arasında. Bu kapsamda Dutlu Koruluğumuz Meram’a renk katıyor” diye konuştu

aymanas-evlerinin-temeli-dualarla-atildi-(1).jpg

‘ÇARŞI MERAM’ BÖLGE EKONOMİSİNİ CANLANDIRACAK

 Meram’da görkemli açılış

 Meram Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen ‘Çarşı Meram’ İş Merkezi muhteşem bir törenle açıldı. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, açılışı yapılan ‘Çarşı Meram’la bölge ekonomisine yeni bir soluk ve hareketlilik geleceğini kaydetti.

 Parklar, bahçeler ve yeşil alanlardan, kültürel yatırımlar ve spor tesislerine kadar gerçekleştirdiği insan merkezli yatırımlarıyla Meram’ı bir cazibe merkezi haline getiren Meram Belediyesi, Çarşı Meram’ı hizmete sundu. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Başkanlık görevine geldiğim günden bu yana, hiçbir günüm, hiçbir gecem, tek bir saatim Meram’dan ayrı geçmedi. Uyurken Meram’la uyudum, Meram’la uyandım. Daha iyi, daha güzel ne yapabiliriz hep onun çabası içinde olduk. Meram’da yaşayan insanımızın hayatını nasıl kolaylaştırabiliriz diye düşündük. Ya da gelecekteki sorunlar için üreteceğimiz projelerin peşinde olduk. İşte bunun için bir önemli bir adım daha atıyoruz” dedi.

millet-kiraathanesi-hayata-geciriliyor-(2).jpg

Hizmet çıtası yükseliyor

AK Parti iktidarlarının gerek genelde gerekse yerelde tüm hizmetlerin çıtasını yükselttiğini belirten Toru, sadece fiziki çalışmalarda değil sosyo-kültürel çalışmalarda da büyük başarı yakaladıklarını ifade etti. Vatandaşa dokunarak birlik ve beraberlik içinde çalışmalarına hızla devam ettiklerini belirten Fatma Toru, “Tüm mesaimizi vatandaşın beklentilerini en üst seviyede karşılamak için çabalıyoruz. Daha temiz, daha yeşil ve daha yüksek standartlarda bir Meram’ı elbirliği ile şekillendirdik. Meram bugün, geleceğe hazır. Meram, geleceğin parlayan yıldızı ve şehrin yüz akı olarak anılmaya devam edecek. ‘Çarşı Meram’ da ticari hayatımıza yeni bir renk ve soluk getirecek” diye konuştu.

aymanas-evlerinin-temeli-dualarla-atildi-(3).jpg

 KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN İLK MEYVESİ

 Aymanas Evleri’nin temeli dualarla atıldı

 Meram Belediyesi tarafından ilçeyi imar ve ihya etme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Belediye öncülüğünde, Küçük Aymanas Mahallesi’nde hayata geçirilen Aymanas Evleri Konut Yapı Kooperatifi’nin ve bölgede yapımı gerçekleştirilecek caminin temelleri atıldı. Temel atma töreninde konuşan Meram Beleidye Başkanı Fatma Toru, mahallelerin ihtiyacına yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Toru, “Doğal sit alanları, plansız yerleşimler, süreç içerisindeki gelişimle birlikte Aymanas Mahallesi de pek çok mahallemiz gibi kentsel dönüşüm ve imar planı noktasında taleplerini iletmişti. Allah’a şükür görevimiz süremiz boyunca, 2014 yerel seçimlerinde mahallelerimize imar ve mülkiyet sorunlarına yönelik verdiğimiz sözlerin hepsini yerine getirdik. Önümüzdeki 100 yıl boyunca mahallelerimizin gelişimine yön vermek basit bir süreç değil. Meram’da şu anda Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm hamlelerinden biri gerçekleştiriliyor. 1,5 milyon metrekarede, 5 farklı bölgede başladığımız kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ilk temelimizi Aymanas Mahallesi’nde atıyoruz. Önümüzdeki iki ay içerisinde diğer bölgelerimizin de temellerini atarak halkımızı evlerine kavuşturmaya çalışacağız. Küçük Aymanas Mahallemizdeki arsa sahiplerinin ve kooperatif üyelerinin; kısa sürede tamamlanarak ev sahibi olmaları ve örnek bir yaşam kurulması için belediyemiz öncülüğünde kurduğumuz bu kooperatifteki toplam 228 daire için bin 710 kişi ön başvuruda bulundu. Bu rakam aynı zamanda halkımızın teveccühünü de gösteriyor. Bu proje sadece Meram’ın değil; şehrimizin de değişen yeni yüzünü yansıtacak” dedi.

 Her şey temiz bir Meram için

 Meram Belediyesi, daha temiz bir Meram için temizlik ve çevre koruma hizmetlerindeki kalite standartlarını artırıyor. Yaz aylarıyla birlikte çöp konteynerlerinin dezenfekte çalışmasını sıklaştıran ekipler, pazar yerlerini de düzenli olarak ilaçlı su ile yıkıyor. 

Meram Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, daha temiz bir Meram için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Özellikle yaz aylarındaki sıcak havalardan dolayı kötü kokuyu engellemek adına ilçe genelindeki yer altı ve yer üstü çöp konteynerlerinde dezenfekte çalışmalarını sıklaştıran ekipler, kimyasal ürünlerle temizlik işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Yıkama ve dezenfekte çalışmaları, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde 15 gün aralıklarla diğer mahallelerde ise ayda bir olarak yapılıyor. Öte yandan ilçe genelinde kurulan kapalı ve açık pazar yerlerinde ekipler titizlikle çalışmalarını gerçekleştiriyorlar. Düzenli şekilde dezenfekte çalışması gerçekleştirilen alanlarda temizlik işlemlerinin ardından koku gidericiler kullanılıyor. 

Millet Kıraathanesi hayata geçiriliyor

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimleri öncesi seçim vaatleri arasında yer alan Millet Kıraathanesi’nin ilk örneklerinden biri Meram’da hayata geçiriliyor. Erdoğan’ın sözleri üzerine harekete geçen Meram Belediyesi, Dr. Ahmet Özcan Caddesi üzerinde bulunan Rabia Spor Merkezi’nin zemin katında Millet Kıraathanesi için düzenleme çalışmasına başladı. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, çalışmaları yerinde inceleyerek Millet Kıraathanesi’nin kısa süre içerisinde hizmete açılacağının müjdesini verdi. Başkan Toru, Millet Kıraathanesi’nin fonksiyonları ile bilgiler verirken, “Mahalle kültürüne geri dönüş anlamındaki Millet Kıraathaneleri Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan bir projeydi. Biz de Meram Belediyesi olarak ilçemizdeki ilk Millet Kıraathanesi’ni açmak üzere Dr. Ahmet Özcan Caddesi üzerindeki Rabia Spor Merkezimizin bir katını tahsis ettik. Toplam 400 metrekarelik alanda aynı anda 130 kişinin faydalanacağı Millet Kıraathanemizde okuma salonları, kütüphane, dinlenme alanları, internet kafe, zeka oyunları bölümü, Etnospor oyunları alanı yer alacak. Diğer taraftan Türkiye’de bir ilk olarak görme engelli kardeşlerimize yönelik baskılı olarak çıktı alabilecekleri yazıcılar ve sesli kitaplarımız da kıraathanemizde bulunacak. İnşallah bir aylık süre içerisinde Millet Kıraathanemiz vatandaşımızın hizmetinde olacak. Meram Belediyesi olarak ilk ve öncü olmaktan, farklı bir anlayışla Millet Kıraathanesi’ni planlayarak tasarlamaktan dolayı onurluyuz. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

  Meram’dan kanser taraması

 Meram Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, merkeze uzak mahallelerdeki kadınların kanser taraması için KETEM’e gitmelerine aracılık ediliyor. Ayrıca mobil araçla mahallelere gidilerek kadın ve çocuklara psikolojik destek hizmeti götürülüyor.

Fiziki belediyeciliğin yanı sıra sosyal belediyeciliğe de önem veren Meram Belediyesi, mobil araçla daha önce köy veya kasaba statüsünde bulunan, merkeze uzak mahallelerde yaşayan hanımlara yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Mobil destek aracıyla mahallelerde anne ve çocuk sağlığına yönelik eğitimler gerçekleştirilirken, hanımlar Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) getiriliyor. Kırsal mahallelerde ikamet eden vatandaşlara hizmet götürülen saha çalışmasında sağlıklı anneler ve sağlıklı nesiller sloganı ile çalışmalara yön verilerek kanser taraması olmayan kadının kalmaması hedefleniyor. Projenin başlamasından bu güne kadar Kızılören, Sağlık, Karadiğin ve Kaşınhanı mahallelerindeki bayanlar erken teşhis için kanser taramasından geçerek Meram Belediyesi tarafından ulaşım ve koordinasyon hizmeti sağlandı. Öte yandan aile içi iletişim konusunda eğitim seminerleri de düzenlenirken uzman ekipler gittikleri belde ve köylerde gün boyu mobil destek aracında psikolojik danışma hizmeti veriyorlar.

 

yeni-cazibe-merkezi-dutlu-korulugu-(4).jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.