1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Meram pilot bölge seçildi
Meram pilot bölge seçildi

Meram pilot bölge seçildi

Meram, kimlikli ve özgün şehirler hedefiyle hayata geçirilen ‘Kentsel Tasarım Rehberleri Uygulama Projesi’ için pilot bölge seçildi. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, proje için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a teşekkür etti.

A+A-

M. Ali Eskipostalcı

Meram ‘Kentsel Tasarım Rehberleri Uygulama Projeleri’ için pilot bölge olarak seçildi.

Toplantı öncesi, Kentsel Tasarım Rehberleri ve bunun ilk aşaması olan Kent Atlası hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, geçmişten gelen tasarımı ele alırken sadece bugünü değil, kültürel ve sosyal kimliği de dikkate alarak geleceğin kimlikli kentsel yapılarını ve şehirlerini planlama hedefinde olduklarını belirtti.

Böylesi önemli bir proje için Meram’ın pilot bölge olarak seçilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Kentsel Tasarım Rehberleri Uygulama Projeleri’ ile adeta Meram’ın röntgeni çekilmiş. Bizim Meram için yaptığımız stratejik planlamaların bugün Kentsel Tasarım Rehberi ve onun ilk aşaması olan Meram Kent Atlası ile destekleniyor olması bizim için mutluluk ve kıvanç kaynağıdır. Çalışmada, yerleşim alanlarının yanı sıra koruma altındaki bölgeler, kırsal alanların yerleşim dokuları ve tarım alanları ile ilgili yapılacak temel araştırma ve inceleme verileri, bizler için en önemli yol haritası olacak.  İlk olarak Meram Kent Atlası oluşturuldu ve sonrasında ise Kentsel Tasarım Strateji Belgesi. Bunların sonucunda önümüzdeki aylarda Meram Kentsel Tasarım Rehberi ortaya çıkmış olacak. Bu rehber Türkiye’de ilk kez hazırlanmış olup aynı zamanda bir model de olacaktır. Şehircilik adına böylesi önemli çalışmada Meram’ı pilot bölge seçerek projeye buradan başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a ve değerli bürokratlarına şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Atılımlar gerçekleşecek

“Proje ile Meram’a ilişkin sorunlar tespit edilip ortaya konulan çözüm önerileriyle Meram’ı Meram yapan tüm değerler korunacak, gelişim ve değişim dengelenecek, çok merkezli kent yapısıyla konforlu bir yaşamın kapısı açılacak, ulaşımın rahatlığından yeşilin korunmasına kadar pek çok yönden atılımlar gerçekleştirilecek” şeklinde konuşan Başkan Kavuş, “Çalışmanın temel amacı olan kimlikli ve özgün bir kent hedefinde Meram’ın geleceğine sizin gibi değerli ve konusunun uzmanı isimlerle birlikte yürüyecek ve geleceğin Meram’ına birlikte imza atacak olmanın gururunu da yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Meram Kaymakamı Resul Çelik ise Meram’ın ‘Kentsel Tasarım Rehberleri Uygulama Projeleri’nde geldiği noktadan son derece memnun olduğunu belirtti.

Dijital ortamda gerçekleştirilen çalışma toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar ve bakanlık bürokratları ile birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve rehberi hazırlayan akademisyenler katıldı.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.