Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Meram Tıp

A+A-

Selçuklu Ş. Şamil Mh. Kevser cami, Cumhuriyet Mh. Kocatepe Fatih Cami, İhsaniye Palalı Cami ve Ulu Cami gibi şadırvan, tuvaletlerin kirliliği konularında bu camileri örnek göstermiştim. Diğer merkez ilçe Mh. camilerinin durumu da aynı isim vermeye gerek yoktur.

SAADET KONGRESİ

Pazar günü Ankara’da Saadet Partisi kongresindeydim. Kongre muhteşemdi,

Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun konuşmasını içeren manifesto niteliğindeki ilke ve prensipler toplumun her kesimini kapsayacak bir anlayışla hazırlanmıştı. Milli görüşün tek temsilcisi ve partisi olan Saadet Partisi umut vaat ediyor. Gelecek Saadetle Gelecek sloganı boş, hayali bir söz değil içeriği dolu. Başta genel başkan olmak üzere yönetim tamamen samimi olduklarını gösterdiler, insanlığa, ülkemize, bölgemize hayırlı olsun.

YEREL MESELELER

Yerel konu ve meselelere geçiyorum. Hafta başında Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik tedavi Merkezi polikliniğinde iki günüm geçti. Önce randevu aldım, yeni hastaneye gittim. Orada Fizik Ağrı Polikliniği eski binada dediler, gittim. Orası da 20 Km. uzakta. Ya kendi aracınızla gideceksiniz ya da servis var onunla gidersiniz. Bina şahsa ait olduğunu, bilmem şu (FİYATINIDA SÖYLEDİLER) kadar bin TL. Kira ödüyorlar dendi. Eski binayı terk et, yeni bina yap çık, bazı birimler eski binada, eski binada yer yokken kira tutulmuş olabilir Yeni binaya çıkıldığına göre şimdi eski binada boş yer yok mu? Eski binada da bazı bloklarda tamirat, tadilat ve yenileme var, bazı bloklar inşaat halinde inşallah bundan sonra kendi binasında hizmet verir, kira ödemezler.

Eski bina terk edilmediği halde çevre düzenlemesi yeşil alan nerde ise bakımsız kalıyor, çimenlik alanlar tamamen yerine bozkıra bırakmış, hastane içerisinde olsun, çevredeki (ana cadde üzeri karşı) esnafın işleri azalmış hatta kapanmış işyerleri var.

Meram Tıp Fakültesi dekan ve yöneticilerine teklifim: Hasta ve hasta yakınlarına randevu verirken polikliniğin nerde olduğunu da belirtsinler. Yeni bina ile ilgili olarak da tespitlerim var; devasa büyüklükte ve lüks diyebileceğimiz bir bina yapılmış ancak, affedersiniz hasta ve yakınları tuvalet ararken, mescit ararken bulmakta sıkıntı yaşanıyor. Bulduktan sonra da ne insanı ne İslam’ı bir tefriş olmayınca askılık yok, kirlilik fazla. Bilhassa öğleden sonraları kirlilik artıyor, kullanmaya havlu kağıt yok, el sabunu, sıvısı yok, Hastane olmasına rağmen labirent gibi ara ki bulasın mescidi, buluyorsun. Mescidin yanındaki tuvaletlerin arızalı ve kapalı olduğu ilanı yazılı, tekrar geri gel. Tuvalet ara bul, abdest al. Tekrar git git yol bitmiyor. Bilhassa mescidin ulaşılabilir ve yakın olması, görünür olması lazım.

Yeni binada çevre düzenlemesi yeşillendirme vs. yok, tek girişli yol, ikinci girişi hatırlayamadım. Bir yıla yakın bir zaman oldu, açılamadı, hala hafriyat var. Belediye otobüsü yeni hastane binasına girmiyor, güzergâhta bırakıyor, otobüslerin içeri girmesi konusunda gerek belediye gerekse hastane yönetimleri çalışma yapmalıdır.

Diğer Kamu sağlık kurumları, hastanelerde de durum farklı değil. Kirlilik fazla, bilhassa öğleden sonraları kirlilik artıyor, kullanmaya havlu kâğıt yok, el sabunu, sıvı sabun yok.

İlimizdeki atıl bırakılan kamu ve özel binaların tespiti yapılarak, ihtiyaç olan kurum ve kuruluşlara tahsis edilmesi, tahsisten sonrada ilgili kurum ve kuruluşlar binaların güçlendirilmesi, tadilatı, tamiratı, bakımını yaptırarak kullanmalıdırlar.

Kiralama ve yeni bina yapma cihetine gidilmemeli, insanımız borçlandırılmamalıdır. Genel de devlet hizmeti borçla yapılmakta, bu gidişin sonu yok, sürdürülebilir değildir. 

Hoşça kalın, Allah’a emanet olunuz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar