1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Meram Tıp Fakültesine yeni ünite
Meram Tıp Fakültesine yeni ünite

Meram Tıp Fakültesine yeni ünite

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü bünyesinde açılması planlanan Kök Hücre Nakil Merkezi için hazırlıklar tamamlandı. Merkezde kan, left bezi kanseri ile kemik iliği kanserine kesin çözüm getiren kök hücre ve ilik naklinin yapılması

A+A-

Hematoloji Bölümü Kök Hücre Nakil Merkezi’ne atanan Prof. Dr. İsmet Aydoğdu ve Doç. Dr. Aynur Uğur Bilgin ile 6 hemşireden oluşan ekip, Avrupa Kemik İliği Transplantasyon Kayıt Sistemi’ne bağlı olarak kanser hastalarına hizmet verecek. İyi eğitilmiş bir ekiple hizmet vereceklerini söyleyen Doç. Dr. Aynur Uğur Bilgin, “İlik nakline ihtiyacı olan hastalarımızı bölgemizde böyle bir merkez olmadığı için İstanbul, Ankara ve Kayseri’ye göndermek zorunda kalıyorduk. Bu da hastalarımız açısından oldukça meşakkatli ve masraflı oluyordu. Şehrimizde böyle bir merkezin açılma gerekliliği artık had safhaya ulaşmıştı. Merkezin hizmete girmesiyle kardeşler arasında nakil yapabileceğimiz gibi doku uyumu olan kişiler arasında da ilik nakli ve hastanın dokuları ile kendi vücuduna da ilik nakilleri gerçekleştirebileceğiz.” dedi.

“KÖK HÜCRE NAKLİ VAZGEÇİLMEZ BİR YÖNTEM”

Doç. Dr. Bilgin, “Kan, left bezi kanseri ve kemik iliği kanseri gibi hastalıklarda kök hücre ve ilik naklinin dışındaki hiç bir yöntem hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz. Sadece hastaya geçici bir iyileşme süreci getirir. Bunun için kök hücre nakli vazgeçilmez bir yöntemdir. Çünkü bu hastalıklarla mücadelede kesin sonuca ancak nakillerle ulaşılmaktadır.” dedi.

Konya ve çevresindeki hastaların nakil ihtiyacına cevap vereceklerini söyleyen Doç. Dr. Bilgin, “Kayıtlara göre daha önce Konya ve çevresinden İstanbul, Ankara ve Kayseri gibi merkezlere nakil için giden 100-120 hasta bulunuyor. Açtığımız bu merkez hizmete girdiğinde Konya dışına giden bu hastaları merkezimizde tedavi edebileceğiz.” diye konuştu.

Merkez bünyesinde tek kişilik 7 özel hasta odası bulunduğu, bu odaların bakterilere karşı özel bir koruma sistemi ile kaplandığı belirtildi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.