1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. Meram’da 24 saat açık bir bakkal
Meram’da 24 saat açık bir bakkal

Meram’da 24 saat açık bir bakkal

Konya’nın eski bakkallarından Öz Adalılar Süper Market’in 2’inci kuşak temsilcisi Raşit Adalı ile bakkal ve süpermarketler hakkında konuştuk. Sahur vakti gerçekleştirdiğimiz söyleşimizde konuşan Adalı, 26 senedir 24 saat boyunca müşterilerine hizmet ettik

A+A-

Yaklaşık 5 bin çeşit ürünleriyle birçok marketten daha avantajlı olduklarını belirten Adalı, çevrelerinde bulunan marketlerin çokluğunun kendilerine de yaradığını söyledi. Adalı, 39 yıldır ayakta kalma sebeplerinin müşteri memnuniyeti, güler yüz ve dürüstlük olduğunu aktardı.

Mehmet Ali Eskipostalcı

Merhaba Raşit Bey. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?
1978 Konya Meram doğumluyum. 9 yaşımda girdim bakkala. Bu yaşıma kadar da bakkalda çalıştım. Öz Adalılar Alışveriş Merkezi, 39 yıllık geçmişiyle Konya’nın en eski bakkalı. 26 senedir 24 saat boyunca hizmet veriyoruz. Ben kendimi bildim bileli bu bakkaldayım. Çarşı, Zafer nedir bilmem. Evden dükkâna, dükkândan eve gider gelirim, evi otel gibi kullanırım. Evliyim, 2 çocuğum var. Çoğu zaman çocuklarımın yüzünü görmeye vakit bulamıyorum.

Bakkalınızda kaç çeşit ürün bulunuyor? Sizden başka çalışanınız var mı?
Müşterilerimiz ihtiyaçları ne varsa bizde bulabilirler. Gıdadan temizlik ürününe, kişisel bakım ürünlerinden kuruyemişine, parfümünden teknolojik ürününe kadar yaklaşık 5 bin kalem ürünümüz var. Bütün işe 2 kardeş koşturuyoruz. Dışarı alışveriş, mal eksiklerinin giderilmesi, ürünlerin getirilip götürülmesi işleriyle abim Hasan Adalı ilgileniyor. Mal satma, ürün takip etme, ürün son kullanma tarihi kontrol işlemlerini de ben gerçekleştiriyorum.

İşlere 2 kardeş koşturmak zor olsa gerek. Peki, aile şirketi olmanızın size katkısı nedir?
Biz 24 saat çalışan aile şirketiyiz. Gündüzleri abim Hasan Adalı bakkalımızda durur. Geceleri ise genelde ben bulunurum. Ben akşam 6’da gelirim, öğlen ise 3’te giderim. Evde 3 saat uyurum. Bakkalımız evimiz gibi oldu. Biz 2 kardeş olarak bakkalımızı idare etmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla zorluklara katlanmak zorundayız. Yanında çalışan elemanına ne kadar güvensen de eleman senin ilgilendiğin gibi müşteriyle ilgilenmiyor. Kendi olmamız daha makbul. Hiç olmazsa gözümüz arkada kalmıyor.

Hemen yan tarafınızda Adalılar isminde bir bakkal daha bulunuyor. O bakkalla bir bağlantınız var mı?
Burayı açmadan önceki bakkalımız Aleaddin’in oradaydı. Oranın parasıyla Meram Yaka’da bulunan bu dükkân komple alındı. Biz buraya geldikten 6 sene sonra amcam ve oğulları da gelme kararı aldılar. Yaklaşık 5 sene beraber çalıştıktan sonra ‘çocuklar büyüdü’ hesabı dükkânı ortadan ikiye böldük. Amcaoğullarımız da 24 saat açık, biz de 24 saat açığız. Birbirimizi destekliyoruz.

foto-alti-1.20150713174243.jpg

Çevrenizde sizden başka 24 saat açık olan bakkal var mı? Geceleri güvenliğinizi nasıl sağlıyorsunuz?
Çevremizde bizden başka 24 saat açık olan bakkal yok. Biz babamızdan böyle gördük. Böyle de devam ettiriyoruz. Marketimizin kurucusu babamız merhum Bekir Adalı’dır. Babam ömrünü bakkalına adadı. Kendisi bakkalında doğdu, bakkalında vefat etti. Biz de gece güvenliğimizi polis arkadaşlarla, onlar olmadığı zaman da kendimiz sağlamaya çalışıyoruz. Sağ olsunlar bir telefonumuzla gelip hemen olaya müdahale ediyorlar.

 

 

 

Peki, geceleri şimdiye kadar hiç olumsuz bir durumla karşılaştınız mı?
Şu sıralar geceleri sıkıntılar yaşamaya başladık. Ot kullananlar ve kimyasal madde çekenler gelmeye başladı. Geçenlerde bir tanesi geldi ve kimliğini verip 150 lira vermemi istedi. Söylediğine göre de kaza yapmış ve karısı doğurmak üzereymiş. Ben parayı vermeyince ‘Seninle daha sonra hesaplaşacağız’ diyerek gitti. Hesaplaşmak için gelmesini bekliyoruz ama hâlâ gelen giden olmadı.

Bulunduğunuz bölge itibariyle çevrenizde birçok market ve bakkal var. Bu durum sizi olumsuz etkilemiyor mu?
Çevremizde marketlerin çok olması bizim işlerimizi olumsuz etkilemiyor. Aksine karşımızdaki park alanında büyük bir market olsa bu bizim daha çok işimize gelir. Markete gelen müşteri o zaman bize de uğrar. Ne kadar çok market olursa olsun bizi etkilemez. Bizim sabit kemikleşmiş müşterimiz var. Halimizden memnunuz.

Yaklaşık 40 yıllık bir geçmişiniz var fakat çevrenizde birçok market olmasına rağmen ayaktasınız. Bunu nasıl sağladınız?
39 senedir ayakta durmamızı sağlayan en önemli etken dürüst olmamızdan kaynaklanıyor. Bizim için her şeyden önce dürüstlük ve helal kazanç gelir. Müşteri memnuniyeti ve güler yüzlü olmamız bizi biz yapan etkenler. Gelen müşterilerimizle ‘Abi hoş geldin, abla nasılsın, kardeşim ne lazım’ gibi sıcak ve samimi sözler aracılığıyla irtibat kuruyoruz. Kısacası müşterilerimizle aile gibi olduğumuzu söyleyebilirim.

Müşterilerinize sıcak ve samimi ilişkiler kurmanız çok güzel. Peki, sorun yaşadığınız müşterileriz de oluyor mu?
Müşterilerimizle bazen sıkıntılar da yaşıyoruz. Mesela 2-3 aydır düzenli olarak gelen bir müşteri bir gün gelip parası olmadığını söylüyor ve veresiye alışveriş yapıyor parayı da ‘geçerken bırakayım’ diyor. Müşteri daha sonra onu kâr sayıyor ve bir daha markete uğramıyor. Bu yüzden veresiyeyi tamamen kaldırdık. 10 bin liralık veresiyeden alacağımız vardı onun da üstünü çizmek zorunda kaldık.

Diğer market ve bakkallarla kıyaslayacak olursak fiyatlarınız nasıl?
İşyerimiz yaklaşık 120 metrekare ama marketlerden daha ucuzuz. İnanmayan gelsin baksın. Markette gördüğün her şeyi arabaya atıyorsun ve kredi kartı ile alışverişini yapıyorsun. Fakat bizim burada müşteriler ihtiyaçları olanı alıyor. Markette 150 liraya yapılan bir alışveriş bizde 130 liraya yapılır. Marketlere karşı ayakta kalabilmek için yüzde 5-10 civarına kâr koyuyoruz. Dolayısıyla daha avantajlıyız.

Sektöründe söz sahibi olan bir bakkal olarak geleceğe yönelik yatırımlarınız neler?
Bu bize babadan oğula geçen bir meslek. Ama biz bu mesleğin son temsilcileri olmak istiyoruz. İşyerimizi satın almak isteyen birkaç kişi var. Satarsak marketçiliği bırakacağız. Çünkü gece gündüzümüz yok. Sosyal yaşantımız sıfır. Bundan sonraki süreçte inşaat sektörüne girmeyi düşünüyoruz. Marketçiliğin birçok sıkıntısı var. Ürünün tarihi, meyvenin zamanında satılıp satılamayacağı, vergisi falan derken bizi yoruyor. Bu işin uğraşı çok ama inşaat sektörü öyle değil, yap-sat işiyle uğraşmak istiyoruz.

Kapınızın önünde bir de ticari taksi bulunuyor. Son olarak soracak olursak taksinin işletmesini siz mi gerçekleştiriyorsunuz?
Evet, bakkalımıza ait bir de taksimiz var. Market müşterilerimiz sayesinde taksimizin işleri de iyi. Bize alışverişe gelen müşteri güvendiği için taksimize de güvenle binebiliyor. Birçok müşterimiz güvenle ailesini bize teslim edebiliyor. Bazen yoğun olduğumuzda müşterilerimize başka taksi gönderiyoruz. O zaman müşterilerimiz bize başka taksi gönderdiğimiz için serzenişte bulunuyor.

meram’da-24-saat-acik-bir-bakkal-(8).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.