1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Meram’dan ‘Sıfır Atık’ hamlesi
Meram’dan ‘Sıfır  Atık’ hamlesi

Meram’dan ‘Sıfır Atık’ hamlesi

Meram’dan ‘Sıfır Atık’ hamlesi

A+A-

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, ilçede 38 bin 513 ton evsel katı atığın 40 adet çöp aracı ile toplandığını belirterek, “İlçemizde 2019 yılında toplanan toplam 5 bin ton atık sayesinde 27 bin adet ağaç kesilmekten kurtarıldı” ifadelerini kullandı.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Meram Belediyesi ‘Sıfır Atık’ hedefine ulaşabilme adına başlattığı çalışmalara pandemiye rağmen aksatmadan ve hız kesmeden devam ediyor. ‘Geri Dönüşüm Seferberliği’ne’ yoğun bir destek verdiklerini söyleyen Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, bu çalışmaların ‘Sıfır Atık’ hedefine ulaşacakları güne kadar aynı ciddiyet ve yoğunlukta devam edeceğini kaydetti. Meram Belediyesi’nin bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Kavuş, “Ekiplerimiz, geri dönüşüm çalışmaları kapsamında kağıt, plastik, metal, cam, atık pil, elektronik atık olmak üzere 6 farklı türde atığı kaynağında ayrı toplamaya devam ediyor. Ayrıca bu yıl hizmete giren 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde de 13 sınıf atığın kabulü gerçekleştiriliyor. Burada toplanan atıklar ayrıştırma tesislerine gönderiliyor. Ambalaj atıkları haftanın her günü, elektronik atık ve atık piller ise talep üzerine toplanıyor. Öte yandan 2020 yılı içinde hayata geçen bir diğer projemiz ile tekstil atıkları ayrı bir şekilde toplanıyor. Proje çerçevesinde Meram’ın çeşitli bölgelerine yaklaşık 130 adet kumbara yerleştirildi. Çalışma ile yıllık 250 ton tekstil atığı toplanarak ekonomiye 750 bin lira katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

27 bin ağaç kurtarıldı

Diğer taraftan ilçede uygulanan ikili ayırma sistemi ile evsel ve ambalaj atıklarını ayrı ayrı topladıklarını ifade eden Kavuş, “Ambalaj atıklarının kaynağından ayrı toplanması için iç mekân geri dönüşüm kutuları dağıtıyoruz. Atık alım noktalarına uygun olarak ambalaj atıkları kafes ve toplama üniteleri yerleştirilerek geri dönüşüm toplama noktaları oluşturuyoruz. İlçedeki bütün okul ve resmi kurumlara 3’lü sıfır atık toplama kutuları yerleştirdik. Bu çerçevede sadece 2019 yılında ilçede bulunan tüm resmi kurum ve kuruluşlara 2 bin 400 Adet ‘Sıfır Atık Geri Dönüşüm Kutusu’ yerleştirildi ve yine sadece geçtiğimiz yıl yaklaşık 4 bin konuta ‘Sıfır Atık ve Çevre Temizliği’ konulu eğitimler düzenlendi” diye konuştu. 

2019 yılı içerisinde Meram’da 138 bin 513 ton evsel katı atığın 40 adet çöp aracı ile toplandığını belirten Başkan Kavuş, bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalardan elde edilen rakamları da paylaştı. Kavuş, “2020 yılında yaşanan pandemiye rağmen Meram Belediyesi, geri dönüşüm çalışmalarında hız kesmedi ve bu yılın eylül ayına değin 3 bin 498 ton atığı ekonomiye yeniden kazandırmayı başardı. İlçemizde 2019 yılında toplanan toplam 5 bin ton atık sayesinde 27 bin adet ağaç kesilmekten kurtarıldı” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.