1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Merhum Hacı Veyis anlatıldı
Merhum Hacı Veyis anlatıldı

Merhum Hacı Veyis anlatıldı

Hacı Veyis Efendi’nin torunları Prof. Dr. Mustafa Fayda ile Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı Karatay Belediyesi Kent Konseyi’nin dijital platformlar üzerinden düzenlenen “Âlimler: Konya’nın Sinesinde Açan Çiçekler Hacı Veyis Efendi” programına konuk oldu

A+A-

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı “Hacı Veyis Efendi’nin bir cami imamı olarak görülmesi gerekiyor. Elbette bir müderrisliği var ancak medreselerin kapatıldığını varsaydığımızda Hacı Veyis Efendi bir cami görevlisidir. Fakat mahallenin imamı demek, Osmanlı şehir örgütlenmesi içerisinde çok önemli bir görevdir. Yani mahallenin her türlü derdiyle dertlenen, maddi veya manevi ihtiyaçlarını karşılayan, özellikle onların şehirleşmesi, medenileşmesi ve mütedeyyin olmasında ciddi rol oynayan insanlardı imamlar. Dolayısıyla bu özelliklerini saydığımız imamların zirvesi olan, yani nasıl bir imam portresi çıkarılmak istendiğinde Hacı Veyis Efendi, tüm bu şartların tamamını kendinde oluşturmuş bir insandı” diye konuştu. 

merhum-haci-veyis-(2).jpg

Hacı Veyis Efendi’nin torunu Prof. Dr. Mustafa Fayda da dedesi Hacı Veyis Efendi’yi gençlere anlatmanın mutluluğu içerisinde olduğuna vurgu yaparak Karatay Kent Konseyi’ne teşekkür etti. Mustafa Fayda, konuşmasında Kurucu Ailesi’nin Konya ve Türkiye için taşıdığı önemden söz etti.  Tasavvufun kaynaklarını Kuran’ı Kerim’de bulduklarını belirten Fayda, “Bizler, ümmeti ikiye ayırıyoruz; biri ümmeti davet, diğeri ise ümmete icabettir. Ümmeti davetle ilgili Peygamber haneyi daveti Kur’an da Allah iki sıfatta birkaç ayette söylüyor. Beşir ve nezir sıfatıyla vazife görmüştür. Beşir müjdelemek nezir uyarmaktır. Şimdi ümmet terimini nerden geliyor ondan bahsedeyim. Ümmet yazılırken Peygamberimize atıf yapılıyor o kadar. Ümmet terimi Peygamber efendimizin Hicret’ten sonra Medine’deki bütün halk kendisine bir metin hazırlayıp veriyorlar. Bu metne Medine Sözleşmesi diyen de var. Bu metnin ikinci cümlesi ‘Medine’deki bütün ensar ve muhacir olan bütün halk bir ümmet medyana getirir’ diyor Peygamberimiz. Bu nedenle ümmet kelimesi Medine Sözleşmesi’nde geçtiği gibi kullanılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.