1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Mesleki Eğitime Önem Verilsin
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Mesleki Eğitime Önem Verilsin

A+A-

Ülkelerin sanayi alanında kalkınmasının en önemli etkenlerinden birisi de mesleki eğitimdir.
Sanayi politikaları ve stratejilerinin oluşturulması eğitimden bağımsız olamaz. Böylelikle her iki önemli unsur bir biri ile uyumlu ve birbirini destekler nitelikte olmalı. Tabi ki Eğitim, sanayi hedeflerine uygun şekilde dönüşüme tabi tutulmalı. Eğitimden kopuk sanayi montaj ve taklitten öteye gidemez. Fason üretici durumuna düşer.
Hal böyle iken yapılması gereken de mesleki eğitime gereken hassasiyet verilmelidir. Şehrimizde insan kaynakları değerlendirmesi açısından sorunlar çok. Sektörün ihtiyaç duyduğu bilgi-beceri ve yetkinlik ile Mesleki Teknik Eğitim yeterince örtüşmüyor.
Bunun sonucunda da vahim bir tablo ile karşı karşıya kalınıyor. Sanayi işletmelerin çoğunda mühendis ve teknisyenle birlikte ara eleman yeterince bulunmuyor.
Burada sorun işsizlik değil, mesleksizlik ve nitelikli personel eksikliği. Var olan bu eksikliğin istenilen seviyede giderilmemesi. Diğer taraftan yeterince sanayiyi tanımayan ve mesleki açıdan beceri kazanamayan her türlü eleman Ar-Ge çalışmalarında da zayıf kalabilir.
Ara eleman yetiştirilmesi amacıyla mesleki eğitim veren kurumlarının fiziki imkânlarını arttırıp altyapılarını güçlendirilmesine rağmen, meslek liselerine giden öğrencilerin beklentilerinin karşılanamayışı da ayrı bir sorun. Onun içinde meslek liselerine giden öğrencilerin bu tür terettütleri giderilmeli.
Konya Sanayi Odası’nda (KSO) Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in de katıldığı toplantıda mesleki eğitim tartışılması yerinde olup, dikkat çekicidir. Sorunun çözümüne yönelik bir adım atılması anlamına gelen bu toplantı umarım amacına ulaşır.
Çözüm yollarında önemli bir aşama kaydedilir.
Toplantının açılışında konuşan KSO Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, “Mesleki eğitim ülkenin geleceği için milli bir meseledir. Meslek liselerine kaybolan ilginin yeniden canlandırılmasını gerekir. Ayrıca Endüstri Meslek Liselerine bölüm açılırken, planlamanın sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda yapılması gerekir. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu ile Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuya hassasiyet göstermelidir” diyor. Kütükcü, mesleki eğitimin sanayinin ihtiyacı doğrultusunda olmasının yanı sıra, mesleki eğitimin milli bir konu olarak ele alınmasına dikkat çekiyor.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, toplantının Konya için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Konya’nın gelişimini eğitim, kültür-turizm, sanayi, tarım ve sağlık olmak üzere beş ana başlıkta topladık. Bu konularda ciddi yol almaya başlandı. Konya’da mesleki teknik eğitim oranı yüzde 42 ile Türkiye ortalamasının üzerindedir. Daha iyi seviyeye gelmesi için çalışmalara devam ediyoruz. Ayrıca OSB’lerde açılan özel mesleki ve teknik eğitim liselerine öğrenci başına belirli miktarlarda ödemeler yapmaktayız. Bu konuda daha fazla çalışılması gerekiyor” diyor.
Erdem’in de ifade ettiği gibi, Konya’da mesleki eğitime daha fazla önem verilmeli. Daha iyi bir duruma gelmesi içinde herkesin üzerine düşeni yerine getirmesinde büyük bir fayda var.
Sanırım Konya ve sanayisinin bu sorunu çözecek gücü ve potansiyeli vardır.
Ancak, birlikte çalışma ve yeterince önem verilmesi şarttır. Bu sayede çözülemeyecek hiçbir sorun kalmaz. Ne dersiniz? Öyle değil mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.