1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Mesleki Yeterlilik İş Kazalarını Önler
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Mesleki Yeterlilik İş Kazalarını Önler

A+A-

Ülkemizde artık ağır iş kollarında çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgeli olmasına önem verilmeye başlandı. Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesi olmasına dikkat ediliyor. Ağırlıklı olarak inşaat sektörü olmak üzere tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde faaliyet gösteren 40 meslekte, mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayanlar, 26 Mayıs 2016 tarihinden sonra çalıştırılamayacaktır. İŞKUR tarafından yapılan açıklamada bu yönde olup, bunun aksine işçi çalıştıran işverenler ceza ödemek zorunda kalacaktır. Belgesi olmayanı çalıştıran işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İŞKUR(İş Kurumu İl Müdürlükleri) tarafından kişi başına 500 lira idari para cezası verilecektir. Bu uygulamadan anlaşılan odur ki, artık iş kazalarıyla anılan ülke olmaktan kurtulmak, iş kazalarını asgari düzeye indirmektir. İş kazalarındaki ölümlerin, trafik kazalarındaki ölümlerin sayısı ile yarışır hale geldiği ülkemizde, iş kazalarının önüne geçmektir. Çünkü ağır işlerde çalışanların hayati riski yüksek olduğundan dolayı böyle bir uygulamanın karara alınması işveren ve çalışan açısından iyi bir gelişmedir. Böylelikle ağır iş koşullarında çalışanların mesleki yeterliliğe sahip olması olası iş kazalarının önüne geçilmesinde etkin olacaktır.
***
Ülkemizde yapılan araştırmaya göre 300 bin kişinin Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunmuyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmaya dair hükümlerinin 50’den az işçi çalıştıran “Az tehlikeli” kapsamına alınıyor. İşyerlerinde uygulanmasına ise 1 Temmuz 2016 tarihinde başlanacaktır. Uygulamaya göre, bir kişi çalıştıran işyerleri dahi öngörülen yükümlülükleri yerine getirmek zorunda kalacaktır. İŞKUR tarafından Mesleki Yeterlilik Belgesi üzerine eğitimler verilmektedir. Konuyla ilgili İŞKUR Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özkan, "Şu an yürürlükte olan ve yaptırımı çok yakında gelecek olan tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu söz konusudur. Bu konuda da İŞKUR olarak bir takım şeyleri üstleniyoruz. Belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olanların 2017 yılı sonuna kadar belge masrafı ve sınav ücreti kurumumuz tarafından karşılanıyor. 26 Mayıs 2016'dan itibaren 40 meslekte belgesi olmayanlar çalışamayacak. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mutlaka belge sahibi olması gerekiyor. Buna ilişkin eğitimleri verebiliyoruz. Bu alanda işçi çalıştıran arkadaşlarımız varsa ellerini bir an evvel hızlandırsınlar, biz onların yanınızdayız” diyor. Ali Özkan, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanların çalıştırılmayacağını dile getiriyor.
***
Bunun yanında Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda verilen eğitimlerde her türlü desteği verdiklerini ifade ederken de, işverenlerden çalıştırdıkları işçilerin eğitime katılma noktasında hızlı hareket etmelerini bekliyor. Eğitim alanların sayısının çoğalması için de işverenlerin konuya önem vermesi gerekiyor. İşbaşı eğitimini uygulayanlara çeşitli şartlar dâhilinde teşvik programı da vardır. Böylelikle işverenlerin yükü biraz daha azalacaktır. Sonuçta tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışmak için Meslekili Yeterlilik Belgesi’ni almak gerekiyorsa, bu iş kollarında bu belge sahibi olmayanlar çalıştırılmayacaksa, mutlaka Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için eğitimlere katılmak şart oluyor. Allah göstermesin yaşanılan bir iş kazası her açıdan hepimizi üzer. Bunun önüne geçmek elimizde ise, bunun gereğini yerine getirmek gerekmez mi, sorarım sizlere?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.