1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. Mesnevi’den Beyitler
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mesnevi’den Beyitler

A+A-

 

Mesajlar

1-İLK 18 BEYİT: NEY -İNSANI KAMİL

Hz Mevlana, Mesnevi ye; Bişnev yani; Dinle! diye öğüt vererek başlıyor.

İlim; kulak vasıtasıyla dinleyerek, öğrenilir, dinlemek çok önemlidir. Enbiya ve evliyanın sözlerini anlamak için, dinlemek gerekir. Dinlemek sohbette bulunmak, kalplerin aydınlanmasına insanın bilgilenmesine vesile olur. Hz Mevlana Ney ile misal vererek konunu daha iyi anlaşılmasını arzu ediyor. Bu bir öğretme metodudur. Neyden maksat; insanı kamildir. Ney, yetiştiği kamışlıklardan kesilip ayrılmış, göğsüne ateşten delikler açılmış, başına ayağına bağrına, teller halkalar takılmıştır. İçerisi boştur, neyzenin nefesi ile dolar. Kendi başına kalırsa sesi çıkmaz. Neyzen vesilesi ile nağmeler zuhura getirir. İnsan da böyledir işte. Dünyaya gelmiş, beşeriyet kaydına vurulmuştur. Ayrılık ateşi ile bağrı başı şerha şerha olmuş, kalbini nefsin heveslerinden tahliye edip, kendini Allah’ın kudretine ve düzenine terk etmiş, İlahi tecelli nereden gelirse ona göre hareket etmektedir. Neydeki ateş hep aşk eseridir. Her şeyin başı Cenabı Hakka olan aşk ve sevgidir. Aşkın muhabbeti seveni kavrar ve bütün vücuda yayılır, adeta sarmaşık gibi olur.

***

Kişinin aşkı kendisine rehber olup, Yaratandan ötürü yaratılanı sevmesine vesile olmalıdır. Tasavvuf anlayışında ifadesini bulduğu gibi; önce kardeşlerini, sonra mürşidini, sonra Peygamber Efendimizi sevmeli ve nihayet Allah’ın sevgisinde mutmain olmalıdır. Bu durum, önce Allah tan razı olmayı, daha sonra da Allah ın da o kulundan razı olmasını getirir, inşallah. Çünkü; asıl hedef ve amaç rızai İlahidir. Hazreti Mevlana, bu incelikten ham ervah olanların anlayamayacağını, anlamak idrak etmek için yetişmiş olgunlaşmış insan gerektiğini ifade etmektedir. Tasavvuf sözle değil, özle anlaşılır. Tarikat kal ilmi değil, hal ilmidir. Yani konuşmak güzel sözler söylemek yetmez. Uygulamak iyi bir karakter ortaya koymak gerekir.

Bu işler, kişinin tek başına başaracağı işler değildir. Muhakkak, bir rehbere yol göstericiye bir mürşidi kamile ihtiyaç vardır. Önce intisab etmek lazımdır. Sonra Bişnev! sırrına ermek, söylenenleri öğütleri dinlemek gerekir. Daha sonra ise dinlediklerini yapacak iradeyi göstermelidir. Bu işin yolu budur. Cenabı Hak; cümlemize dinlemeyi, anlayıp uygulama yapmayı, maneviyattan gereği gibi istifade etmeyi nasip eylesin inşallah diyoruz.

Ve, şu dua ile sözlerimizi sonlandırıyoruz; Allahumme ya mufettihal ebvab iftehlena hayral bab!

Yarın devam edeceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.