1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. Mesnevi’den Beyitler
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mesnevi’den Beyitler

A+A-

Mesajlar

3-AŞK: (23.24.25.26.29.33.111.218.503.505.516.522.525.526.535.566.2450 BEYİTLER)

 

Hz Mevlana,aşkın ahlaki ruhi hastalıklar için gerekli bir hekim olduğunu ifade ediyor.

Eflatun Yunan filozofu,Calinos hekimdir.Aşk, Eflatun’un felsefe, Calinos’un tababet ile yapamadığını yapar,ruhani ve cismani tedaviler gerçekleştirir, diyor. Aşk öyle bir güçtür ki;insanın topraktan cismini semalara çıkarır.Aşk Peygamber Efendimizi miraca yükseltmiş, Hz Musa’ya da (as)  Tur Dağı’nda aşk tecellisi,olmuştur.Bülbül ile gül arasında aşk irtibatı vardır.Bülbül güle aşkını ilan eder ve söyler.Ama bahar mevsimi geçince gülün açma mevsimi biter, o zaman da bülbülün sesi sedası kesilir. Aşkın derdi diğer dertlerden farklıdır. Aşk İlahi esrarın vakitlerini tayin eden irtifa aletidir. Ama; esas olan Allah’a olan sevgi ve aşktır.Bütün kıymetli insanlar, başta peygamberler ve hak dostları Allah aşkı ile feyizlenmiş ve saadete ermişler,şerefyab olmuşlardır.

***

Bu alemde, yüzbinlerce deniz balık Allah’ın huzurunda secdeye kapanırlar. Cenab-ı Hak onlara o kadar çok ikram ve iltifatta bulunmuştur ki,denizlerde inciler yetiştirmiştir.

Rabbimize olan aşk o noktada olmalı ki, bila kaydu şart teslimiyet ifade etmelidir ve bu teslimiyet ve samimiyet birçok tecelliler meydana getirmelidir.Mevlana; hissiz fikirsiz olun ki İrcii!hitabını iştesiniz;diyor.Bu aşk ve teslimiyet, insanı Allah rızası ve cennete götürür, sonunda o kişi Allah’tan razı Allah da ondan razı olur. Allah’ın zatı rahimdir,kerimdir.Varlıkta yoklukta Allah’ın aşkındandır.Allah,zatına aşık olanlara dahada büyük nimetler verecektir.Allah büyükler büyüğüdür, cömertler cömetidir, güzeller güzelidir. İnsan da aşk duygusu çok önemlidir.Tasavvufta,yeni ders alan talebeye; siz hiç aşık oldunuz mu? diye sorarlar.Bundan maksat yüreğindeki sevgi derecesi nedir, onu tespit etmektir.Bu sevgi Mecnun da olduğu gibi önce Leyla sevgisi olup sonunda Mevla sevgisine dönüşebilir. Sevgi kişi olgunlaştıkça yönünü derecesini olgunlaştırır. Ya Vedud! sırrına ermeye doğru yol alır.Sevilmeye aşık olmaya en layık olan varlık, Yüce Allah’tır.Diğer sevgiler bu sevgiye araç olabilir, vesile olabilir.Sevgilerizincir yapıp en Yüce Zatın sevgisine gidebilmek,amacını taşımak lazımdır.

Devam edeceğiz… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.