1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. Mesnevi’den Beyitler
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mesnevi’den Beyitler

A+A-

Mesajlar

4-EDEB-HZ ADEM AS –ŞEYTAN; (79, 91, 92, 93, 1253, 1487, 1603, 1605, 1630, 1632, 1633, 1634, 1635 BEYİTLER)

 

Edeb kibarlık zarafet anlamına gelir. Cenab-ı Hak bizi edebe muvaffak kılsın. Edebi olmayan Allah’ın lütfundan mahrum kalır.Edeb dinimize göre Peygamber Efendimizin sözlerine ve talimatlarına uymaktır.Çünkü;Efendimiz as;Beni Rabbim terbiye etti ve edebimi güzelleştirdi;buyuruyor.Evliyaullah da edebe dikkat etmişlerdir.Çünkü aşk yolarının hepsi edeb öğretmektedir. İnsanoğlunda edep bulunmazsa o insan değildir. İnsan ile hayvan arasındaki en önemli fark edeptir. Kuranı Kerim baştan sona edepten ibaret bir kitaptır.

Edepsizlik ise çok fena ve kötü bir ahlaktır. Edepsizin zararı sadece kendine dokunmaz. Edepsiz bütün bir afakı ateşe verir.Cenabı Hak bütün kainatı yaratmış, felekleri edebi dolayısıyla nurlu Melekleri edebi dolayısıyla temiz olmuşlardır. Hz Adem edebi dolayısıyla af diledi;Rabbena enfüsena;yani;Ey Rabbimiz biz nefsimize zulmettik,Sen bizi affetmezsen halimize acımazsan biz hüsrana düşmüş oluruz;dedi. Şeytan ise Hz Ademe secde etmeyerek; beni azdırışın hakkı için;dedi.

***

Cenabı Hakka suç isnad etme cüretinde bulundu, edepsizlik yaptı.İlahi Rahmetten kovuldu. Kişi haddini bilmelidir. Allah’a karşı olamayacağı gibi kullara karşı da inada ve iddiaya kalkışmamalıdır.Bihassa seyru süluk yolunda olup henüz olgunlaşmamış kişiler başkalarına karşı benlikte bulunma yanlışına düşmemelidir. Ayrıca,maddiyata önem vermemeli Ademin düştüğü tuzağa düşüp bir buğday tanesine takılıp kalmamalı veya gurur kibir yapmamalı şeytanın illetine düşüp ben daha hayırlıyım diyerek büyüklük taslamamalıdır. Kula af dilemek yakışır. Allah a gözyaşları içinde yalvarıp yakarmalı edeple istiğfar etmeli günahları için mağfiret talebinde bulunmalı dua edip isteklerini Yüce Yaratandan istemelidir.İnsanın Cennet’ten Dünya’ya gelişinde özür dilemek af dilemek, inceliği vardır. Hz Mevlana; Ey insan, Eğer Adem in as sulbünden geldiysen Allah ı talep et, gözyaşı dök! diye öğüt veriyor. İnsan eğer gözyaşı dökerse acıları hafifler kalbinin pası silinir. Kişinin iyi bir kul olması; Edep gibi güzel bir ahlakla ahlaklanması, Allah’ı, Peygamber’i, kulları, kendini ve haddini bilmekten geçiyor.

***

Burada daha ziyade Allah’a karşı edepten bahsettik. Peygamberimize karşı edep yolunda gidip iyi ümmet olmakla olur. Kullara karşı edep haklarına riayetle olur. Anne babaya edep,hocaya edep,aileye karı kocanın birbirine edebi,çocuklara kardeş ve akrabalara edep,komşulara edep,sokakta edep iş hayatında edep, memur amir, patron işçi, çarşı pazar, cami cemaat televizyon internet telefon edebi velhasıl topyekun hayatımızda bize yakışan edebe riayet etmeliyiz. Biz; illa edep, illa edep diyoruz. Edep bir tac imiş Nuri Hüda’dan,giy o tacı emin ol her beladan’  sözlerini tekrarlıyoruz. Edepli bir hayatın önemine işaret ediyoruz.

Devam edeceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.