1. YAZARLAR

  2. Berat Eren

  3. Mesnevi’den Beyitler
Berat Eren

Berat Eren

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mesnevi’den Beyitler

A+A-

Mesajlar     

5-NEFS OLGUNLUK; (227, 240, 161, 288, 766, 777, 1372, 1373, 1380, 1381, 1385 BEYİTLER)

İnsanın olgunlaşması için, biraz çile çekmesi gerekir. Nasıl ocakta ateşle gümüş eriyip cürufu ayrılırsa, çile ile insanın olumsuz yönleri ayrılır, olgunlaşır. İyinin kötünün ayrılması yolu, insan ruhunun da bir takım imtihanlara tabi tutulmasından geçer. İncelikleri anlamak düşünmek gerekir. İnsan kendi aklına göre hareket eder kıyaslama yaparsa, hakikatlerden uzak düşmüş olur. Kişi aklına güvenmemeli, gerek Allah’ın, gerekse ehlullahın işlerine karışmamalı anlayamadığı şeylere yorum yapmamalıdır. Dikkat etmeli gözünü açmalıdır.

Kıyas yapmamak gerekir. Kıyas dolayısıyla birçok kişi kayıp etmiş, sapıtmıştır. Allah’ın seçkin kullarından pek az kişi haberdar olabilmiştir. Nefs çok tehlikelidir. Nefs putların başıdır. Gerçekteki putlar yılan, insanın nefsi ejderhadır.

***

Hz Mevlana; oğul nefsin suretini görmek istersen, yedi kapılı cehennemin tarifini oku! diyor. Nefs doymamak hususunda cehenneme benzer, ejderha gibi bulduğunu yutar, yuttuğu ile doymaz, daha çok ister. Okyanuslar içine dökülse daha ateşi sönmez. Nefs dediği yapıldıkça istediği verildikçe şımarır, hevesi ve iştahı artar. Nefs, süt emen çocuk gibidir, zamanı gelip sütten kesilince vazgeçer, ihmal edilirse koca adam olup yine anasından süt emmek ister. Nefsi öldürmek, ancak aşk ateşi ile olur. Peygamber Efendimizin öğüde kulak verelim. Recana min cihadil asgar, ila cihad il ekber hassasiyetinde olup, küçük cihattan büyük cihada geçmek bunun için gayret edelim. Gerçek güç ve kudret sahibi Allah tır.

İnsan neyine güveniyor? Nefis neden büyüklük taslıyor? Nefs insanda bitmez tükenmez arzuları ifade eder. İnsanın içindeki süfli arzulara duyulan meyildir ve Allah’tan uzak tutan şeylerdir. Dünya kulların imtihan yeridir. Bu Dünyada o kadar büyük imtihanlar var ki. İnsan doğumundan ölümüne kadar imtihan içindedir. Bilhassa içinde bulunduğumuz zaman ve şartlar bu imtihanları dahada çetin hale getirmektedir. Bu imtihan mahallinde nefsi tezkiye etmeli, kalbi tasfiye etmeli olgun kamil bir insan olmaya çalışmalıdır. Nefs ancak takva ile  ihlas ile temizlenir. Bu yolda en güzel örnek üsvei hasene Peygamber Efendimizdir. Onun rehberliğinde Allah’ın rızasına uygun iyi bir kul olmaya çalışmalıdır.   

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.