1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Mevlana Şekercisi Destek Bekliyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana Şekercisi Destek Bekliyor

A+A-

Mevlana Şekeri denince doğal olarak akla Konya gelir. Yüz yıllık geçmişi olan, Mevlana ve Konya ile özdeşleşen Mevlana Şekeri artık şehrimizin bir markasıdır. Burada Mevlana Şekeri’ni dünya geneline yayan ve yayılmasında emeği geçenleri kutlamak gerekir. Ancak, Türkiye’ye Mevlana Şekerini tattıran, benimseten sonra da dünya geneline ihraç eden Mevlana Şekeri imalatçıları bugünlerde sıkıntılıdır. Afrika ülkesi Nijerya'ya Konya'dan yapılan Mevlana şekeri ihracatı, fiyatın dünya piyasasının üzerine çıkması nedeniyle durma noktasına geldi. Tabi ki sektör bu durumdan her yönüyle olumsuz etkilenmektedir.
Devletin Mevlana Şekeri imalatçılarına yönelik desteklerinin yetersizliği de diğer bir sorundur. Hükümet Mevlana Şekeri imalatçılarının sesine kulak verir ve onların isteği olan desteği yeterince verirse böylelikle Mevlana Şekeri imalatçıları rahatlatılır. Son yıllarda şehrimizde artan Mevlana Şekeri imalatına yoğun bir talep vardır. Dünya genelinde pazarının artmasından dolayı da büyük firmalar dahi bu işe girmektedir. Saf şekerden üretilen Mevlana Şekeri hiçbir katkı maddesi içermemektedir. Bu nedenle de imalat fiyatı yüksektir.
***
İmalat fiyatının yüksekliğinden dolayı da dünya ile rekabet edemeyen imalatçıların satışların azalıyor. Bunun önüne geçmekte ihracata destek verilmesinden geçiyor. Mevlana Şekeri ihracatına destek verilmesi halinde Afrika ülkelerindeki tüketim büyük oranda artacaktır. Bu da şehrimizin ülke ekonomisine olumlu katkısını yanında, istihdam da bir artış getirecek anlamına gelir. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Konya Sanayi Odası Meclisi ve Şekercileri Komitesi Üyesi Ömer Çeçen, “Mevlana Şekeri’nin yurt dışına ihraç edilmesi noktasında da 2010 yılından itibaren daha yoğun bir çalışma ve gayret vardır. Bu sektörün üçüncü ya da dördüncü kuşağı olarak dünya pazarına açılıp, değişik ülkelerde Mevlana Şekeri’ne yer edindirmeye çalışıyoruz. Nijerya, Almanya, Fransa gibi ülkelere ihracat yapılıyor. Özellikle Afrika'da Mevlana Şekeri’nin pazar payını artırmayı hedefliyoruz. Dünya piyasasında rekabet gücümüzün artması için devletin bize verdiği yüzde 62 desteğin artmasını istiyoruz. Mevlana Şekeri’nin saflık oranı yüzde 99. İhracat yapabilmemiz için yüzde 96 toz şeker desteği verilmesi gerekiyor" diyor.
***
Ömer Çeçen haklı olarak sektör adına bir talepte bulunuyor. Dünya piyasasında iyi bir yere gelmeleri için hükümetin bir an önce imalatçıların sesine kulak verip, var olan sorunlarının çözümüyle birlikte yeterince destek verilmesini dile getiriyor. Mevlana Müzesi etrafında küçük esnafın satışı ile adını Türkiye’ye duyuran sonra dış piyasalarda yer edinen Mevlana Şekeri imalatçılarının ihracatını artırmak istemeleri talebini yetkililer dikkate alarak gerekenleri yerine getirirler. Bunu yerine getirmek demek Türk ekonomisine ve ihracatına destek olmak ve Türkiye’nin bir markası olan Mevlana Şekeri’nin dünya genelinde pazarının artması demektir. Umarımı en kısa sürede Mevlana Şekeri imalatçıları yeterli olan desteğe kavuşur ve rahatlar.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.