1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Mevlana ve Konya!
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana ve Konya!

A+A-

Büyük Düşünür ve Şair Mevlana Celaleddin-i Rumi, ölüm yıldönümünde yine anılıyor. Bu anma törenleri ebediyete kadar da sürecek. Konya’yı ve ülkemizi maneviyatı ile doyuran, sadece Türkiye’yi değil dünyayı etkileyen bu büyük mutasavvıfı bugüne kadar ne kadar anladık ve ne kadar anlatabildik? Ki, bunda başarılı olabilseydik insanlık bugünkünden çok daha iyi yerlere gelmiş olurdu.Mevlana’yı ölüm yıldönümünde törenler düzenleyerek sema gösterileriyle tasavvuf musikileriyle anmak sadece görüntüyü kurtarmak anlamına gelir. Gerçekten Mevlana’yı anmak istiyorsak onun felsefesini önce kendimiz iyice anlamalı, sonra da çevremize ülkemiz insanına ve dünyaya en güzel şekilde anlatmalıyız.

***

Yüzyıllar öncesinde söyledikleri bugün canlılığını koruyorsa, daha yüzyıllarca koruyacağı da aşikâr ise Mevlana’yı sadece belirli günlerde anıyoruz diyerek gösteriler düzenlemek ve bir haftaya süreyle bilmem kaç tekrar Sema Gösterisi ve Tasavvuf Musikisi ile birkaç sergi ve konferansla andık diyorsak yanlış yapıyoruz demektir. Doğru yapıyoruz diyenler buyursunlar sorsunlar. Gençliğimiz hatta sözüm ona aydınlarımız dahil Mevlana hakkında kim ne kadar bilgi sahibi! Daha da basite indirgeyecek olursak, Mevlana Türbesi önünden günde bilmem kaç kez geçen Konyalıların acaba ne kadarı müzeyi ziyaret etti ve bir yabancı sorsa ne kadar bilgi verebilecek düzeyde? Bu bile Mevlana’yı ne kadar andığımızın ve anladığımızın özeti değil midir?

***

Bunları yazarken yine aklımın ucunda duruyor okuyucularımın ‘yine eleştiriyorsun’ dedikleri ama bu bizim işimiz. Doğrusunu yapmak görevdir. Yanlışları ve eksikleri eleştireceğiz ki doğruyu bulmaya çalışacağız. Bugün gençlerimiz Mevlana hakkında çok az bilgiye sahip iken bilmem hangi ülkenin sanatçıları ya da futbolcularının hakkında olması gerekenin kat kat daha fazlası bilgiye sahip olduklarını unutmayalım. Mevlana’yı anacaksak önce anlamalıyız. Sonra anlatmalıyız.

***

Bir de şu var ki Mevlana Böreği’nin ismini değiştirdik, yok Mevlana Şekeri’nin adını değiştirdik. ‘Mevlana ticarete alet edilmemeli’ dedik. İyi de turizm açısından Konya’nın en önemli turizm geliri kaynaklarının başında Mevlana gelmiyormu? İsimleri değiştirmek yetmiyor, felsefesini anlamak yaşamak ve yaşatmak gerekiyor. Tabii bunlar benim görüşüm... Sizlerde görüşlerini paylaşırsanız katkı sağlamış olursunuz…

Burada şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Bu yılki törenlerde etkinliklerin sayısının ve çeşitliliğinin çok arttığını ve daha bir zengin program hazırlandığını gördük. Sanırım bunun sebebi de önce İl Müdürlüğü sonra da Bakanlık bünyesindeki kan değişikliğinden olsa gerek diye düşünüyorum. Daha zengin programlarla Mevlana’yı daha iyi anladığımız ve anlatabildiğimiz törenlerde buluşmak dileğiyle…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.