1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Mevlana ve Konya…
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana ve Konya…

A+A-

Yine bir yılın sonuna doğru gelirken ünlü mutasavvıf  Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi ölümünün 745. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anıyoruz. Geçmiş yıllara oranla daha çok etkinlik gerçekleştirecek ve belki de fazladan birkaç bin kişiyi ağırlayacağız. Dolayısıyla Konya’nın tanıtılmasına Mevlana’nın anlaşılmasına bir nebze de olsa katkıda bulunacağız.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken görevimizi gereğince yapmış olacak mıyız?  Mevlana’yı , görüş ve düşüncelerini  gerektiği  gibi kitlelere anlatıp daha iyi anlaşılmasını sağlayabilecek miyiz? Yoksa yine bir aralık ayı ve yine anma törenleri birkaç değişik etkinlik vazifemizi yaptık mı diyeceğiz? Eğer biz Mevlana’yı anlamış ve anlatabilmiş olsaydık bugün yaşanan olumsuzlukların sayısı artmaz aksine azalırdı; ama görünen o dur ki bu konuda başarılı olamamışız.

Konuyla ilgili yeni bir gelişme var. Sema törenlerinin patentini almışız. Olumlu bir gelişme emeği geçenlere teşekkür ederiz. Ancak bu ne işe yarıyor. Yine isteyen istediği yerde sema törenleri icra edebilecek. Peki Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma törenleri başka yerlerde yapılıyor mu?  Öncelikle ve özellikle törenlerin Konya’ya mal edilmesini ve başka yerlerde yapılmasının önlenmesi gerekir. Belki bu konuda yapılabilecek çok şey yok ama lobicilik yaparak buralara ilginin azalmasını sağlarsak başta devlet büyükleri ve toplum önderleri bu törenlere ilgi göstermezler de sadece Konya’daki törenlere katılmayı başarırlarsa sanırım etkili olur.

Törenlerin yanı sıra bize düşen en büyük görev Mevlana’yı sadece törenlerde protokol konuşmalarında anlatmak değil toplum olarak tam anlamıyla anlayarak yaşamak ve daha sonra da bunu daha geniş kitlelere anlatabilmektir. Yoksa sema töreni tasavvuf musikisi gibi ritüellerle anlatmaya kalkışırsak sadece geleneksel usulen bir anma töreni olmaktan öteye götüremeyiz.

Bu yıl geçmiş yıllara göre daha yoğun ve geniş bir program hazırlandığını görüyoruz emeği  geçen ve katkıda bulunanlara teşekkür ederiz. Ama Mevlana’yı toplum olarak anlamalı ve anlatabilmeliyiz. Yabancı bir turist (Burada yabancı dan kastım illa da dış ülkeden gelmesi değil Konya dışından Mevlana hakkında bilgisi olmayan  bir vatandaşımız) gelse Konyalı kaç kişi Mevlana’yı anlatabilir ve gerçek bilgileri aktararak tanıtabilir? Bu soruların cevabını vermedikçe ne kadar anma töreni yaparsak yapalım sonuç elde var sıfır olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.