1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Mevlana’da İnsanlık Kendinden Bir Parça Bulur
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana’da İnsanlık Kendinden Bir Parça Bulur

A+A-

Şehrimiz Hz. Mevlana’nın 738. Vuslat yıldönümü heyecanı içinde dünya insanlığına ev sahipliği yapacak.

Manevi bir vaha olarak içinde barındırdığı değerleri ve iklimiyle Mevlana Şehri Konya,

insanlığı kendine çekecek. Mevlana’nın kutsal çağrısına gelen insanlar her yönüyle kendinde bir parça buluyor. İnsanı çok iyi bilen, tanıyan ve yaşadığı çağda dahi günümüzü tahlil eden Hz. Mevlana,  insanların kavgasını "İnsanların savaşı çocukların kavgasına benzer. Hepsi de saçmadır" derken, günümüz dünyasının içindeki olumsuzlukları işaret ediyor. Savaşın yanlışlığının üzerinde duran Mevlana,  kavganın ve savaşın yerine barışı, dostluğu, hoşgörüyü ve sevgiyi zenginleştirerek paylaşmayı tavsiye ediyor.

Dünyanın içinde bulunduğu duruma baktığımızda Hz. Mevlana’nın barışa ve hoşgörüye davet eden felsefesine o kadar ihtiyacımız olduğu bariz olarak görülüyor.

 

 

Belki de dünya insanlığı Mevlana gibi barışa ve hoşgörüye davet eden insanların çağrısına kulak verip anlasaydı bütün bu olumsuzluklar olmazdı. Güçlünün güçsüzü ezdiği yeryüzünde barış ve hoşgörü yayılırdı. Dilerim ki, Hz. Mevlana'nın bu manevi davetine insanlık önem vererek savaşları, kavgaları bir tarafa bırakır ve dostluğu, kardeşliği en önemlisi de barışı zenginleştirerek sonsuza kadar yaşatır ve geliştirir.

 Hz. Mevlana diyor ki; “Ya Olduğun Gibi Görün, Ya da Göründüğün gibi Ol.” İnsanlığın nasıl olması gerektiğine işaret ediyor. Yeryüzünde kaybolmaya başlayan samimiyeti insanların yeniden inşa etmesini istiyor. İnsanların kusurlarını öterken, hoşgörü kültürüne sahip çıkarak birbirlerini kandırmamaları gerektiğini anımsatıyor. Yani, olduğumuz gibi görünmemiz, ya da göründüğümüz gibi olmamız galiba en iyisi olandır.

 

 

Yalansız, riyasız, samimi ve en önemlisi de kendimizi olduğumuzdan başka göstermemiz en iyisidir. Kimi ne faydası var kendimizi olduğumuzdan farklı göstermenin.

Kendimizi kandırmadan öteye gitmeyen bir davranıştır.

Ne dersiniz? Öyle değil mi..

Bu duygu ve düşüncelerimle, Mevlana’nın Şehri Konya’ya hoş geldiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.