1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Mevlana’yı anıyor muyuz?
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana’yı anıyor muyuz?

A+A-
 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da aralık ayının ilkyarısında Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi vuslata erişinin yıldönümünde törenlerle anıyoruz.  Anıyoruz ama Mevlana’yı anarken neler yapıyoruz? Sadece törenler mi düzenleniyor? Yoksa gerçekten Mevlana’yı sözleriyle anlattıklarıyla yaşadıklarıyla anmaya ve anlamaya çalışıyor muyuz?  Gördüğüm ve anladığım kadarıyla Mevlana’yı ölüm yıldönümünde sadece anıyor gibi yapıyoruz? Anmaktan kastım da anma törenleri adı altında birkaç şiir, birkaç cümle ve sema gösterisi ile hatırlıyoruz. Ya da hatırladığımızı ve andığımızı sanıyoruz. Anmak demek aslında anılan kişiyi yaşadıklarıyla, eylemleriyle, söylemleriyle hatırlamak ve ondan ders almak anlamına gelmektedir.
***
Görüntü olarak Mevlana’yı andığımız halde bugüne kadar yeterince anladığımızı kimse söyleyemez. Eğer biz Mevlana’yı anlamış olsaydık bugün yaşananları yaşamaz birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz ve dostluğumuz çok daha farklı yerlerde olurdu. Konya olarak sahip olduğumuz değerlere yeterince ilgi göstermiyoruz. Eğer Mevlana gibi bir değer bir başkasının elinde olsaydı inanın yerlere göklere sığdıramaz çok daha fazla yararlanma yolunu bulurlardı. Geçmişte Mevlana’yı anma törenleri esnafımız açısından da bir gelir kaynağı olarak görülür ve bir hafta süresince daha çok iş yapma beklentisi olur ve de gerçekleşirdi. Şimdilerde ise bunlar da artık hayal oldu. Mevlana’yı turistik açıdan değerlendirmek bırakın Konya’yı ve hatta Türkiye’yi Çin bile Mevlana ile ilgili turistik eşyalar yapar hale geldi.
***
Biz Mevlana’yı önce anlamalıyız ki yaptığımız anma törenleri de bir işe yarasın. Anlamadan anmaya kalkıştığımız ve kendimiz anlamadan başkalarına da anlatmayı beceremediğimiz için Mevlana’dan yeterince faydalandığımızı söylemek doğruları gizlemekten başka bir şey değildir. Mevlana ismini ekonomik anlamda kullanmayalım bu mübarek ismi ticaret aracı olmasın şeklindeki basit ifadelerden öte Mevlana’yı gönüllere yerleştirmeyi ve Mevlana’nın manevi iklimini yaşamayı ve yaşatmayı başardığımız zaman birçok şeyin üstesinden gelmiş oluruz. Bugüne kadar yeterince anlayamadığımız ve anlatamadığımız Mevlana’yı daha iyi anlayacağımız, öğütleriyle ve düşünceleriyle yaşayacağımız günlerin yakın olması dileğiyle…
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.