1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Mevlana’yı anmalı mı yoksa anlamalı mıyız...?
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mevlana’yı anmalı mı yoksa anlamalı mıyız...?

A+A-
Her yıl olduğu gibi bu yıl da aralık ayının ilkyarısında Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi vuslata erişinin yıldönümünde törenlerle anıyoruz.  Anıyoruz ama Mevlana’yı anarken neler yapıyoruz? Sadece törenler mi düzenleniyor? Yoksa gerçekten Mevlana’yı sözleriyle anlattıklarıyla yaşadıklarıyla anmaya ve anlamaya çalışıyor muyuz?  Gördüğüm ve anladığım kadarıyla Mevlana’yı ölüm yıldönümünde sadece anıyor gibi yapıyoruz? Anmaktan kastım da anma törenleri adı altında birkaç şiir, birkaç cümle ve sema gösterisi ile hatırlıyoruz. Ya da hatırladığımızı ve andığımızı sanıyoruz. Anmak demek aslında anılan kişiyi yaşadıklarıyla, eylemleriyle, söylemleriyle hatırlamak ve ondan ders almak anlamına gelmektedir.
 
Bir dostumun sözü var: “Konya’da Mevlana anılmıyor aslında.. Sadece o görüntü sergilenmeye çalışılıyor. Çünkü Mevlana’yı anabilmek için o kentin Mevlana’yı yaşaması ve hissetmesi gerekir. Konya Mevlana’yı gerçek anlamda hissedebilmiş değildir. Öncelikle Kent bütünüyle Mevlana’yı hissetmelidir” şeklinde. Düşünüldüğünde doğru bir söz ve haklılık payı çok yüksek.
***
 
Mevlana’yı anma törenleri uzunca yıllar önce Konya Turizm Derneği tarafından yapılır ve yersizlikten spor salonlarında pota altlarında gerçekleştirilirdi. Bu organizasyonlar da dernek başkanı muhterem insan Konya aşığı Feyzi Halıcı tarafından yapılırdı. O yıllarda Mevlana’yı anma törenleri “İhtifaller” olarak adlandırılır haftalar, hatta aylar öncesinden hazırlıklar yapılır esnaflar da ihtifallerin başlamasını dört gözle bekler halde olurdu. Şimdi Anma Törenleri hangi tarihlerde yapılıyor neler var Konyalıların bile büyük çoğunluğu bilmiyor ve ilgilenmiyor bile.. İşte geldiğimiz nokta bu…
 
Evet, Mevlana ismini ticaret aracı olarak kullanmayalım, basit organizasyonlara alet etmeyelim ama Mevlana’ya hak ettiği değeri verelim. Hem anlayalım hem anlatalım. Anlamadığımız bir şeyi anlatmanın mümkün olmayacağını bilelim. Mevlana Böreği’nin adını yasaklayıp Konya böreği demekle Mevlana’yı anlamış olmayacağımızın farkına varalım. Eleştirilerimin arkasından gelecek eleştirileri de duyar gibiyim ama Mevlana’yı seviyorsak Konya’ya mal etmek istiyorsak öncelikle Konya dışında anılmasını ve turistik gösteri amaçlı Sema törenlerinin önlenmesi gerektiğini unutmayalım. Bunun için de en etkili olabileceğimiz dönemin bu dönem olduğunu da hatırımızdan çıkarmayalım.
 
****
Görüntü olarak Mevlana’yı andığımız halde bugüne kadar yeterince anladığımızı kimse söyleyemez. Eğer biz Mevlana’yı anlamış olsaydık bugün yaşananları yaşamaz birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz ve dostluğumuz çok daha farklı yerlerde olurdu. Konya olarak sahip olduğumuz değerlere yeterince ilgi göstermiyoruz. Eğer Mevlana gibi bir değer bir başkasının elinde olsaydı inanın yerlere göklere sığdıramaz çok daha fazla yararlanma yolunu bulurlardı. Geçmişte Mevlana’yı anma törenleri esnafımız açısından da bir gelir kaynağı olarak görülür ve bir hafta süresince daha çok iş yapma beklentisi olur ve de gerçekleşirdi. Şimdilerde ise bunlar da artık hayal oldu. Mevlana’yı turistik açıdan değerlendirmek bırakın Konya’yı ve hatta Türkiye’yi Çin bile Mevlana ile ilgili turistik eşyalar yapar hale geldi.
***
Biz Mevlana’yı önce anlamalıyız ki yaptığımız anma törenleri de bir işe yarasın. Anlamadan anmaya kalkıştığımız ve kendimiz anlamadan başkalarına da anlatmayı beceremediğimiz için Mevlana’dan yeterince faydalandığımızı söylemek doğruları gizlemekten başka bir şey değildir. Mevlana ismini ekonomik anlamda kullanmayalım bu mübarek ismi ticaret aracı olmasın şeklindeki basit ifadelerden öte Mevlana’yı gönüllere yerleştirmeyi ve Mevlana’nın manevi iklimini yaşamayı ve yaşatmayı başardığımız zaman birçok şeyin üstesinden gelmiş oluruz. Bugüne kadar yeterince anlayamadığımız ve anlatamadığımız Mevlana’yı daha iyi anlayacağımız, öğütleriyle ve düşünceleriyle yaşayacağımız günlerin yakın olması dileğiyle…
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.