1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. MHP Ülkücülerindir
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

MHP Ülkücülerindir

A+A-


Başlığa bakan da sanki MHP’nin Ülkücülere ait olmadığı zehaba kapılır. Elbette Ülkücülerin olacak başka kimin olabilir diyebilir. Aşağıda MHP’nin tabandan bir başka zemine doğru çekilmeye çalışıldığını, sanki iyi niyetle birileri partide değişim gerektiği gibi saf ve temiz bir düşünceyle hareket edildiği imajını pompalanmaktadır. Geçen seçimlerde Pensilvanya’nın Türkiye’deki müritleri değişik bölgelerde, AK Parti’ye karşı hangi parti kuvvetliyse onu destekledi, ama olmadı. Baktılar ki partiye sızma girişimlerine kale gibi tavizsiz bir Devlet Bahçeli’nin olması, onlara adayların bir kısmını da bağımsız aday olarak göstererek destekleme kararı aldırdı. Yani öyle bir savruldular ki; kimin hangi kulvarda koştuğu belli değildi. Bir yanda Cumhurbaşkanı’nın hışmına uğrayan diğer yandan da siyasal bir savrulmaya tutulan Pensilvanya sonunda çareyi MHP’yi geçirmede buldu. Sayın Devlet Bahçeli bir yandan teşkilatlarına “Akıllı olun, Pensilvanya partiyi ele geçirmeye çalıyor” mesajı pompalarken, alınan başarısız sonuçların bileti kendisine kesildiğinden, gözü gibi koruduğu partisini kaptırmamak için çırpınmaya başladı. Eğer bu aday adaylar gerçekten kendilerini çok güçlü görüyorlarsa MHP tarafından aday gösterilmediklerini öğrenince kendilerini güçlü gördükleri yerlerden bağımsız aday gösterip, arkalarına Pensilvanya’nın oylarını da alarak kaç oy alabileceklerini bir denemeleri gerekirdi.
***
Şu da unutulmamalıdır ki; bu ele geçirme hareketine Devlet Bahçeli’nin daha önce kaset operasyonuyla, arkadaşlarına kumpas kurulmasından sonra yaptığı konuşmada “Ey Pensilvanya! Böyle kasetle masetle uğraşma… Gücün yetiyorsa gel partiyi ele geçir” anlamındaki konuşma etkili olmuştur. Pensilvanya zemini şimdi müsait buldu ve harekete geçirdi. Sayın Devlet Bahçeli yaptıklarıyla veya yapmadıklarıyla eleştirilebilir. Ama halis Anadolu çocuğu olduğu ve Türk Devleti’nin aleyhine hiçbir adım atmayacağını dağdaki çoban da bilir. Dış ve İç mihrakların dizayn etmeye çalıştığı MHP, ne olursa olsun CHP ve HDP ile birlikte hareket edecek bir parti haline getirilmek istenmektedir. Devlet Bahçeli’yle bu işin olmayacağını görenler, işe onu yiyerek başlamak istemektedirler. Bu oyunu bozmak ise MHP’nin Ülkücü kadrolarına düşmektedir. Eğer bu aday adayları kendilerinde bir partiyi başarılı kılacak gücü görüyorlarsa, Pensilvanya’nın desteğini de arkalarına aldıklarında yüzde kaç oy alabileceklerini görmeleri gerekir. Ama bu gücü kendilerinde göremedikleri için, yüzde 10 baraj problemi olmayan hazır bir parti bularak, oyları bölmeden MHP’ye kanalize edeceklerini düşünmektedirler. Körle yatan şaşı kalkar atasözümüz gereği MHP iktidar olsa bile, kendini AK Parti’nin önceki dönemine döndürecektir. O zaman partinin gerçek sahipleri olan Ülkücüler bir başka parti kurmayla karşı karşıya kalacaktır.
***
Bahçeli şimdi Ülkücü kadrolara “Akıllı olun” diyor ve kanının son damlasına kadar partisini can siper hane savunmaya çalışmaktadır. Ben Ülkücü kadroların böyle bir oyuna gelmeyeceklerini, ilk olağan genel kurulda partilerine sahip çıkacaklarına inanıyorum. Eğer kamuoyunun beklediği bu sonuç çıkarsa, bu aday adaylarının kendilerinin bir başka parti kurmasını, olağan üstü kurultaya imza koyanları da yanlarına alarak tabanlarının ne kadar olduklarını görmelerini istiyorum. Bakın İdris Bal bir parti kurdu. Parti seçime girecek cesareti kendinde bulamadığından mevta oldu. Bu şu demektir. Pensilvanya’nın müritleri seçmenin yüzde sıfır virgül binde biridir. Ülkücülerin sırtına binerek barajı aşacaklarını düşünüyorlar ve MHP üzerinden kendilerini Meclise taşıyacaklarını zannediyorlar. Saadeti ve Büyük Birliği de bu kirli emellerine alet edebilirler. Onlarla da seçim ittifakı yapıp, birer veya ikişer vekil kontenjanı vererek bir oy bir oydur mantığıyla da hareket edebilirler. İlk oyun MHP’yi ele geçirmektir. MHP oyunu bozarsa diğerlerini bir araya getirmek onları amaçlarına ulaştırmayacaktır. Ama gözden kaçırdıkları bir başka nokta daha var. Onların bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı vardır. Bakalım Mevla neyler neylerse güzel eyler. Allah’a emanet olun…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.