1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Migrenin Belirtileri
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Migrenin Belirtileri

A+A-

Bu haftaki yazımda, siz değerli okurlarım için migren nedenlerini ve tedavi yollarını araştırdım. Migren kaynaklı dayanılmaz ağrılardan botoks ve lokal enjeksiyonlar ile kurtulmak mümkün.

En çok migren ağrısı nedeniyle doktora gidiyoruz: Sıradan bir baş ağrısı olmayıp, tedavisi mümkün nörolojik bir hastalık olan migren, doktora en fazla başvurulan rahatsızlıklardan biridir. Hastanın baş ağrısı nedeni öncelikle iyi değerlendirilmelidir.

Bir baş ağrısının migren olduğunu anlamak için şu belirtilere dikkat etmek gerekir: Ağrının orta derecede ve sürekli oluşu. Başta zonklama türü ağrı.Bulantı ve kusma.Işıktan ve sesten rahatsız olmak.Hareket edince artan ağrı.Gözde ışık çakması, yarım görme.Vücutta bazı bölgelerin uyuşması.

Migren ağrısını diğer ağrılarla karıştırmayın: Migren baş ağrısı tanısının doğru şekilde konması, tedavinin planlanması açısından önemlidir. Migrenli hastalarda baş ağrılarını geçirmek için atak tedavisi uygulanır.

Basit ağrı kesiciler yeterli gelmeyebilir: Migren atağı esnasında, ağrı kesicilerin sıklıkla kullanılması durumunda ağrı kesicilerin kötüye kullanımından bahsedilir ve bu durumun tedavisi en az migren tedavisi kadar zordur.

Her hastaya farklı tedavi: Tedaviler verilirken ağrının karakteri yanında hastanın özellikleri ve eşlik eden durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Migrende şu tedaviler uygulanmaktadır:

  • Botoks Tedavisi: Botoks, kronik migrenli kişilerde duysal sinir uçlarından salınarak baş ağrısını başlatan kimyasal ileticileri bloke eder. Tecrübeli bir nörolog veya algoloji uzmanı tarafından doğru noktalara botoks uygulandığında ağrı sıklığı ve şiddeti azalır ancak bunun etki süresi sonsuz değildir.
  • Sinir Blokajı: Başın ağrı duyusunu algılayan kısmın anestetik maddelerle blokajı ve sinirin uyarılabilirliğinin azaltılarak, ağrı eşiğinin yukarı taşınması işlemidir.
  • Migren Aşısı:Calsitonin Gene Related Protein isimli doğrudan migren hastalığını oluşturan patolojik süreçleri engellemeye yönelik aylık enjeksiyonla ağrı sıklığı ve şiddetinin azaltılmasında olumlu sonuçlar alınmaktadır.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.