Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet Olmadan

A+A-

Akrabam diye yanlış yapanı korumak, hemşerim diye hak etmeyeni kollamak, bizim cemaatin adamı diye kayırmak, bizim partili diye yalanı duymamak, partiliyiz diye torpil istemek, partilimiz diye torpil yapmak, oy verdiğim partiye zarar gelmesin diye gerçekleri saklamak, görmezden gelmek veya çarpıtmak... Yani bizden, bizim taraftan gibi yandaşlık sözleri ile hakkaniyete ve adalete yakışmayan işler yapmak ve böyle işlere göz yummak…

*

İşte bunları yapanlar, sevgili Peygamber Efendimiz Hz Muhammed’in (SAV) “asabiyet yapan bizden değildir” hadis-i şerifinde bahsedilen kişilerdir. Bunlar ya hadis-i şerifi anlamamışlardır ya da anladıkları halde, kendi yanlışları ortaya çıkmasın diye çarpıtmışlardır… Bu hadis-i şerif ile milliyetçilerin kast edildiğini iddia etmeleri bu yüzdendir…  Bunlar, İslam’a vurdukları darbeyi de anlamayacak kadar yanlıdırlar. Hangi yan mı? Bunlar ancak menfaatlerinin yandaşıdırlar!... Her çağda vardırlar ve çağına göre geçerli maske neyse onun altında yaşarlar.

*

Bu hadis-i şerifin gerek söylenmesine sebep olan olaylar ve gerekse dönemin şartları, Peygamber Efendimizin milliyetçiliği değil ırkçılığı hedef aldığını gösterir. Yandaşlık yapmaktan, milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki farkı anlayacak kadar düşünemeyenler, düşünecek kadar okumayanlar ve böyle çarpıtmalara kananlar  “doğru bilgi ile yanlış yola gidenler” kervanına katılıyorlar…

*

Sorun olan ırkçılıktır. Irkçılık kişinin mensubu olduğu milleti diğer milletlerden üstün görerek, böbürlenmesidir. Yukarıdaki, akrabacılık, cemaatçilik, hemşericilik, particilik gibi haksız yere taraf tutma, yandaşlık etme eylemlerinin hepsi de ırkçılık belasının şubeleridir. Kendisinden olanları, “hak edip etmediğine bakmaksızın”, diğerlerine layık görmediği şeylere layık görmek de ırkçılığın alt türüdür.

*

Milliyetçilik öyle değildir ve ırkçılık belasının panzehiri milliyetçiliktir… Milliyetçilik, kişinin mensubu olduğu milletin diğerlerinden üstün olması için daha çok çalışmasıdır… Milliyetçilik milletlerin gelişmesi için gereken kıvılcımdır, ateştir… Ancak emperyalist, sömürgeci ülkeler kendi ırkçı emelleri gereği milliyetçilik ateşini söndürmek isterler, bunu da doğru bilgileri çarpıtarak uydurdukları yalanları dinin emirleri gibi göstererek yaparlar ki müslümanlar itiraz etmesin, sorgulamasın.  

*

Ümmetçilik adına doğru sandıkları bilgilere sorgulamadan kananların milliyetçilik karşıtı hareketleri, emperyalist ırkçılara hizmet etmektedir. Gerçek Müslüman’ın feraseti, dinin şeklinde kalmayıp dinin manasını anlayan Müslüman’ın sağduyusu bu oyunları bozacaktır.

*

İslam uğruna en çok şehidi vermiş olan Türk milletine, ümmetçilik adına tam da düşmanın istediği şekilde tavır koyanlar da eğer düşünürlerse, kandırılmış olduklarını anlayacaklardır.

*

Millet olmadan ümmet olmaz!...  Cumhur İttifakına bir de böyle bakalım ve kişiye, şartlara, zamana göre değişebilen doğrular için kavga etmeyi bırakıp, tek olan hakikati, gerçeği bulmak için çalışalım, konuşalım. Birlikten doğan gücümüzü artıralım…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.