1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Millet Olmadan Ümmet Olmaz
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet Olmadan Ümmet Olmaz

A+A-

Irkçılık ile milliyetçilik üzerinde yeterince düşünmeden, aradaki farkı anlamadan milliyetçiliği ırkçılık ile bir tutma hatasına düşerek, ümmetçilik adına milliyetçiliği ayaklar altına alanlar, İslam ümmetinin işlev kazanması önündeki en büyük engelin bu hatada ısrar edilmesi olduğunu anlayabilir mi? Irk ve millet tanımlarının henüz yapılmadığı çağlardan gelen sözleri, hakikate uygun anlamak yerine, işlerine geldiği gibi çarpıtarak tercüme edenlere kananlar bu hatadan dönebilir mi? Bence dönebilir ama önce hatayı anlamalı ve kabul etmeliyiz. Dünyanın her köşesindeki müslümanların aynı hatayı yapıyor olması tesadüf mü, yoksa bir algı yönetimi projesinin sonucu mu? Cevabı bulmalıyız!

*

Konuyu dağıtmadan şunu demek istiyorum, çok temel birkaç kelimeyi doğru düzgün tanımlayamayan müslümanlar, enerjilerini yanlış kullanıyor ve israf ediyorlar. Doğru tanımlanması gereken kelimelerden birisi de millettir… Millet, ırk temelinde tanımlanacağı gibi siyaset temelinde de tanımlanabilir. Doğru millet tanımı için ortam ve şartlar da doğru tespit edilmelidir. Millet tanımı doğru olursa, dostu, düşmanı ayırt etmek kolaylaşır. Milletin gücü ve enerjisi yanlış dosta güvenerek veya yanlış düşman ile savaşarak heba edilmez.

*

Millet olmak için aşiret yapısından kurtulmak, kabile geleneklerini aşmak ve vatan bilinci ile birlik olmak, vatan üzerindeki devlete vatandaş olarak bağlanmak yeterlidir. Vatandaşların kişisel olarak ait olduğu ırkın “eşitlik” üzerinde etkisiz olduğu da tanıma eklenmelidir. Irk veya soy kişisel bir etnik kimliktir, millet ise vatandaşlık bağından doğan siyasi bir üst kimliktir.

*

Millet bilinci gelişmeyen toplumların, din kardeşliği esasına dayalı milletler üstü bir kimlik olarak ümmet birliği kurmaları beklenemez. Tarih de buna şahittir. Güvenli ve yüksek binalar nasıl, sağlam ve düzgün tuğlalar, kaliteli malzemeler ile inşa edilebilirse, İslam ümmetini oluşturması beklenen müslüman milletlerin ve müslüman halkların da sağlam, düzgün ve kaliteli olması gerekir. Kaliteyi belirleyen unsurlar arasında kendi içindeki adalet bilinci ve birlik olmaktan alınan güç ile gelecek için kalkınma hedefi gösterilebilir. Bunlar, çadır veya kulübe seviyesinde bulunmaz.

Cumhur İttifakı bir fırsat

Bu açıdan baktığımızda kendisini ümmetci tanımlayan AK Parti ile milliyetçi tanımlayan MHP’nin ittifakı, müslüman devletlere örnek olabilmemiz için yeni bir fırsattır. İlkel bir “dürtü” olan ırkçılık ile insani bir “duygu” olan milliyetçilik arasındaki fark anlaşılmalı ve anlatılmalıdır. Milliyetçiliği ayaklar altına alanlar, ayaklarını milliyetçilik üzerinden çekip ırkçılık üzerine basmalıdır. Milliyetçiler de milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki ince çizgiye dikkat etmeli, ırkçılığa kaymadan milliyetçilik yapabilmelidir.. Özetle fark şudur;

*

Irkçılık, mensubu olduğun ırkın, diğer ırklardan üstünlüğünü iddia ederek böbürlenmektir. Milliyetçilik ise mensubu olduğun milletin diğer milletlerden üstün olması için daha çok çalışmak ve milleti oluşturan bir birey olarak kendini daha çok geliştirmektir. Bu hali ile milliyetçilik milletlerin kalkınması için bir kıvılcım, itici bşr güçtür ve ayaklar altından alınıp, baş üstüne konulmalıdır.

*

Sonra el birliği ile ırkçlık ve “ırkçılığın şubeleri” ayaklar altında ezilmelidir. Hemşehricilik, cemaatçilik, akrabacılık, işi ehline vermek yerine bizdencilik veya particilik yapmak da ırkçılığın şubeleridir... Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.