Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet ve Çocuk

A+A-

Pazartesi günü coşku ile kutladık 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı ve ebediyen de kutlamaya devam edeceğiz Allah’ın izni ile.

*

Bu bayramın, milletin geleceği olan çocuklarımızın zihinlerine ve gönüllerine, ulusal egemenliğin / millî hâkimiyetin tadını ve coşkusunu verecek şekilde kutlanması gerektiğine inanıyorum. Çünkü milletimizdenmiş gibi, dinimizdenmiş gibi görünerek aramıza sızan ama milletin hâkimiyetinden rahatsız olan bazı odakların boş durmadığını, çocuklarımızın temiz zihinlerini kirletme çalışmalarına devam ettiklerini görüyorum.

*

Bir milletin egemenliği veya hâkimiyeti, milletin, yaşadığı vatanı üzerinde kural koyma özgürlüğü ve koyduğu kuralları uygulama gücünü ifade eder. Millet bu gücünü siyasî temsilcileri eli ile kullanır ve silahlı güçleri eliyle uygular.

*

Peki, “Egemenlik Ulusundur” veya “Hâkimiyet Milletindir” sözünden kimler, niçin rahatsız olur ve bunlar aslında kime hizmet eder?

*

Milletin hâkimiyetinden rahatsız olanlar, karşı görüş olarak “Hâkimiyet milletin olamaz, hâkimiyet Allah’ındır” sözü ile (hâşâ) Allah’ı millete veya milleti Allah’a rakip görme cehaletini fark etmeyen çocuklarımızı ve hatta yetişkin kardeşlerimizi içinde oldukları çukura çekmeye çalışıyorlar.

*

Bu fikirlerin temeli, tohumu nereden geliyor? diye bir sorgulayabilseler, alacakları cevaplar ile hep birlikte çıkarız o çukurlardan ve daha hızlı yükseliriz millet olma yolunda, ümmet olma yolunda.

*

Milletin hâkimiyeti, mutlak yaratıcı olan Allah’ı muhatap alabilecek veya hâşâ O’na rakip olabilecek bir seviye değildir. Şüphesiz Allah yarattığı şeylerin üzerindedir. Milletin hâkimiyeti kendi seviyesinde olan diğer milletlere veya milleti oluşturan bazı sınıflara karşı kullanılan bir haktır.

*

Hâkimiyet milletindir sözü, milleti şöyle veya böyle etki ve baskı altına almış olan bir takım sınıflara karşıdır söylenmiştir. Bu sınıflar bir aşiret, bir tarikat, bir hanedan veya bir aile olabilir. Bir milletin hâkimiyeti bu şekilde kerameti kendinden menkul birilerinin elinde olamaz.

*

Böyle bir hakkı milletin elinden almak için sapık görüşlerini yüce dinimiz İslam’ın öğretileri ile süsleyerek çocuklarımıza ve bize yutturmaya çalışanlara karşı ne yapmalıyız o halde?

*

Eğitim politikalarını belirleyen ve uygulayan hükümetimiz, yüce dinimiz İslam’ı kullanarak çocuklarımızın inancını sömüren, kandırmak isteyen ve çocuklarımıza akıllarını kullanmamalarını, düşünmemelerini tavsiye eden, cemaat veya tarikat maskesi altına gizlenen hain odaklara karşı nasıl tedbirler aldı?

*

Gençlik Bayramı kutlamalarında bunları da duymak isteriz inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.