1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Millet ve Ümmet-12
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet ve Ümmet-12

A+A-

Konu derinliği açısından daha çok mürekkep götürecek belli ama sözün özü şudur;
*
Dünyada söz sahibi olmak isteyen, liderlik yapmak isteyen milletler çocuklarına verdikleri eğitimin temeline vatan sevgisini, millet sevgisini ve çalışmayı koymaktadırlar…
*
Dünyayı yöneten gelişmiş ülkelere bakarsanız içlerinde milliyetçiliği bir kenara bırakarak kalkınan bir ülke göremezsiniz. Ancak mezar taşları ile övünmek, üstünlük taslamak milliyetçilik değildir, milliyetçilik üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapma bilincidir. Ümmetçi kişi ise ümmeti oluşturacak olan Müslüman milletleri en iyi şekilde geliştirme, kalkındırma, bilinçlendirme gayretinde olanlardır.
*
Millet ve ümmet birbirine rakip kavramlar değildir. Ümmet bir duvar veya bir bina ise, o duvarı oluşturacak tuğlalar, taşlar da farklı milletlerdir. Kalitesiz ve gevşek taşlardan, tuğlalardan örülen duvar ne kadar düzgün, ne kadar sağlam, ne kadar kalıcı olabilir?
*
Sağlam ve düzgün bir duvar, bir bina yapmak istiyorsanız, kullanacağınız malzemenin düzgünlüğü ve sağlamlığını temin etmemiz gerekiyor öncelikle. Duvara konulacak bir taş önce kırılıyor, kesiliyor, düzeltiliyor, sonra duvardaki yerine yerleştiriliyor. Uygun kıvama gelen harç kalıba dökülüyor, güneşte veya fırında pişerek sertleşiyor tuğla oluyor, sonra duvardaki yerini alıyor… Ümmeti oluşturacak milletleri kalıba dökmek, kesmek, düzeltmek o kadar basit değil, zira malzeme insan. İnsanlar eğitimi 3-4 nesilde, zenginliği 4-5 nesilde hazmedermiş. Yani bireysel kazanımların, bireysel birikimlerin topluma mal olması için birkaç nesil geçmesi gerekiyor. Bunu anlamadığımız için belki, kökü tarihte olan eğitim kurumlarımız olmadığı gibi kökü yüzyıllara dayanan ailelerimiz, şirketlerimiz de yok denecek kadar azdır.
*
Milletler, kızına kadınına verdiği değer kadar adam olur. Kadınlarını güçlendirmeyen, zayıf ve cahil bırakan milletler bunun cezasını çekerler, kadının gücü, zayıflığından gelir zira cahil annenin sütünden çocuğun kanına karışan cehaleti medrese de çıkaramaz.
*
Düşünmeyi ve düşüneni kötü gösterenlerin kötü niyetini görmeliyiz. Düşünmekten değil düşünme diyenden uzak durmayı öğrenmeliyiz. Düşmanı düşmanlık yaptığı için suçlayan değil düşmana düşmanlık yapma fırsat ve ortamı verdiğimiz için kendimizi suçlamayı ve suçlarımızdan kurtulmayı öncelik olarak görmeliyiz.
*
Güçlü bir ümmet olmak istiyorsak, milliyetçi görünüp İslam düşmanlığı yapanlara ve Müslüman görünüp millet, milliyet düşmanlığı yapanlara karşı çok daha fazla uyanık olmalıyız… Ve önce millet olarak gelişmeyi, kalkınmayı hedeflemeliyiz… Irkçı ilkellere laf düşürmeden.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.