1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Millet ve Ümmet-5
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet ve Ümmet-5

A+A-

Millet ve Ümmet meselesi hassasiyeti ve hayatiyeti sonucu düşmanın aleyhte kullanmak için fırsat aradığı konuların başında geliyor. Bazı gelişmemiş insanlarımızın milliyetçi görüneceğim derken ilkel ırkçılık duygularına kapılmasının, bu hassas konuyu düşman elinde bir oyuncak haline getirmekte olduğunu da kabul ediyorum.
*
Buna delil aramaya gerek yok, en tehlikelisi de İslam adı altında kurgulanan oyunlardır! İslam’a göre Türk’üm demek günahtır, milliyetçilik kötüdür diye öğreten cemaatlerin bu konuda her fırsatı değerlendiren yayın organlarında niçin Kürtçülük yapıldığının, niçin Arap milliyetçiliğine hatta Arap ırkçılığına hizmet edildiğinin cevabını araştırmalı ve bulmalıyız. Gerçek Müslüman, İslam’a göre Türküm demek günahtır diye öğretirken Kürtçülük yapar mı, Arapçılık yapar mı? Bir daha düşünmeye değmez mi?
*
Milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki farkı bir kenara bırakıp, milliyetçiliği kötü gösterip yerine Ümmetçiliği koymaya çalışanların cahil değillerse hain olduklarını düşünmeye başlıyorum.
*
Milliyetçilik üstünlük iddiası değildir ama ırkçılık üstünlük iddiasıdır. Arapları peygamber soyu olduğu için üstün görenlerin, millet-i necip gösterenlerin yaptığı da ırkçılıktan başka bir şey değildir. Kendilerine bir peygamber gelmesi Arapları üstün mü yapar yoksa Allah’ın peygamber göndermesini gerektirecek kadar sapıtmış olmaları bir alçaklık mıdır? Kendi soyundan, kendi dilinde bir peygamber gelmesine rağmen geçen 14 asırda sağlanan gelişme ne kadardır? Böyle bir tartışma yanlış olabilir zira temelinde ırkçılık vardır. Doğrusu, bir Arap’ın kendi soyunu, soyundan olanları sevmesi ve kendi soyunun hatalarını da görmek şartıyla başarılarından mutlu olarak, gurur duyarak, övünerek ve feyz alarak soyunun yine ve gelecekte de başarılarına devam etmesi için hataları tekrar etmeden, gelişmek için çalışması milliyetçiliktir ve günah bir tarafı da olamaz.
*
Allah yaratıcı olarak insanları kavim kavim yaratmışken, yaratılmışların Allah’ın yaratış şeklini ve fıtratı bir kenara bırakarak, kendi kavmini inkâr edip başka bir kavmin etkisine girmesinin, onun dili altında birleşmesinin adı ne olabilir? Ümmet bu değildir! Bu emperyalizmdir, bu asimilasyondur, bu dini ırkçılığına alet etmektir.
*
Farklı milletlerin aynı devlet çatısı altında ve tek bayrak gölgesinde yaşayabildikleri hatta daha da başarılı oldukları çağımızın yaşanan tecrübelerindendir. Ancak bir milleti din adına milliyetsizliğe teşvik ederken, diğer bir milleti özgürlük adına, demokrasi adına kışkırtmak bana bir tuzak, bir oyun, bir dümen kokusu getiriyor.
*
“Asabiyet (kavmiyetçilik) yapan bizden değildir” hadis-i şerifini örnek gösterip, İslam adına Türküm demek günahtır diye öğretenlerin iş devlet kadrolarına eleman almak olunca, ehil kişileri değil de kendi cemaatinden, kendi tarikatından kendi partisinden, kendi kavminden olanları tercih etmesi ırkçılıktan da alçak bir uygulama değil midir?
*
Bunu yapanların millet, milliyet, ümmet konularında ahkâm kesmelerine daha fazla meydan bırakmamak gerekiyor. Millet ile Ümmet birbirinin alternatifi değildir, birbirinin tamamlayıcısıdır ve birinin güçlü olması için diğerinin de güçlü olması gerektiğini anlayarak güzel dinimizi kendi menfaatleri için kullananların oyununa seyirci kalmamak gerekiyor. Haftaya devam etmek üzere inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.