1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Millet ve Ümmet-7
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet ve Ümmet-7

A+A-

Önce gerçeği öğrenenler önce hakikati anlayanlar, yanlışı da görebilir ama önce yanlışı öğrenenler gerçeği, hakikati zor bulur hatta hiç bulamazlar demiştik geçen hafta.
*
İslam ve insanlık düşmanlarının İslami görüntü altında çocuklarımızın, gençlerimizin taze zihinlerini yanlış bilgi ile doldurma çabaları tesadüf değildir. Çünkü fıtrat gereği “insanları kandırmak, onları kandırıldığına inandırmaktan daha kolaydır”. Birilerinin doğru gösterdiği yalana bir kere kanmış olan insanın gerçeği araması ve bulmasının önündeki en büyük engel ise kendi egosudur, nefsidir. Çünkü ego kandırıldığını kabul edemez, bir daha düşüneyim, araştırayım hiç diyemez. Çoğu insan nefsine yenik düşer. O egoyu besleyen, kendisi gibi düşünen insanların çokluğu da işi iyice zorlaştırır ki, bu durumda egosunu, nefsini tanımayan, yönetemeyen bir insanın düşünmeye bile ihtiyaç duymaması normal, aynı fikirde olduğu kalabalık içinde bulunması ise yeterlidir. *
Kendisine bir daha düşünme fırsatı verenler görecektir ki, millet ile ümmet birbirine rakip kavramlar değildir! Birini yüceltmek için diğerini ayaklar altına almak hiç gerekli değildir ancak her iki kavram da yanlış ellerin kontrolüne geçerse İslam’a hizmet eder görüntüsünde İslam düşmanlarına hizmet eder hale gelebilir.
*
Milliyetçilik ırkçılık değildir, ümmetçilik de İslam toplumunu ihya etmek için Araplaşmak, Arap ırkı içinde asimile olmak değildir. Sonuçta peygamber soyu olmalarına rağmen, Arap milleti içinde de Müslüman olamayanların varlığı bir gerçektir.
*
Müslüman milletlerin bir araya gelerek kuracağı İslam Ümmeti, bir üst kimlik olarak ancak sağlam, kaliteli, bilinçli ve gelişmiş milletler sayesinde güç bulacaktır. Yok sayılmış, ezilmiş milletlerin kuracağı ümmet de kendisinden beklenen görevi taşıyamaz.
*
Millet tarih birliği, gelecek birliği, vatan birliği, duygu birliği olan insanların oluşturduğu topluluktur. Milliyetçilik ise millet sevgisi ile milletinin gelişmesi için üzerine düşen görevi bilinçli bir şekilde en iyi yapma duygusudur. Milleti ile tarihi ile hatta mezar taşları ile kuru kuruya övünerek, kendini diğer milletlerden üstün görme, gösterme çabası ırkçılıktır ki bu farkı her fırsatta vurgulamaya çalışıyorum. Irkçılık değil İslam, insanlığa da yakışmayan bir duygudur. Milliyetçilik ile ırkçılığı aynı kefeye koyup Ümmetçilik için Milleti, Milliyeti yok sayanların İslam’a hizmeti ise şüphelidir.
*
Ümmet bir peygambere inanıp onun yolunu seçenlerin, Müslüman olarak bizim için Hz Muhammed (SAV) yolunu yani İslam’ı seçenlerin oluşturduğu topluluktur yani tüm İslam alemidir. Bu tüm alem içerisinde onlarca faklı millet mevcuttur. Bu büyük sistemin sağlamlığı onu oluşturan alt sistemlerin ve küçük parçaların sağlamlığına bağlıdır.
*
Kışın soğuğunda atlet, kazak, ceket giymeden sadece kaban veya palto giyerek dışarı çıkanı gördünüz mü? İçine sağlam giymeden sadece kaban ısıtır mı vücudu? Ama yazın kabana da paltoya da gerek olmaz, atlet gömlek çıkabilirsin. Yazını kışını şaşırmış olan Müslümanların önce millet millet gelişme ve kışa hazırlanmayı hedeflemesi gerekmiyor mu?
*
İslam düşmanlarının bir yanda ümmetçilik adına milliyetçiliği ezmeye çalışırken diğer yandan da milleti bölerek birbirine düşürme çabası hiç de tesadüf gibi gelmiyor bana.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.