1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Millet ve Ümmet-8
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet ve Ümmet-8

A+A-

Kışın soğuğunda atlet, kazak, ceket giymeden sadece kaban veya palto giyerek dışarı çıkanı gördünüz mü? İçine sağlam giymeden sadece kaban ısıtır mı vücudu? Ama yazın kabana da paltoya da gerek olmaz, atlet gömlek çıkabilirsin dışarı. Yazı ve kışı şaşırmış Müslümanların önce millet millet gelişme ve kışa hazırlanmayı hedeflemesi gerekmiyor mu? diye sorarak şu tespiti yapmıştık geçen hafta; Milliyetçilik ırkçılık demek değildir, ümmetçilik de İslam toplumunu ihya etmek için Araplaşmak, Arap ırkı içinde asimile olmak hiç değildir. Müslüman milletlerin bir araya gelerek kuracağı İslam Ümmeti, bir üst kimlik olarak ancak sağlam, kaliteli, bilinçli ve gelişmiş milletler sayesinde güç bulacaktır. Yok sayılmış, ezilmiş, gelişmemiş milletlerin kuracağı ümmet de kendisinden beklenen görevi taşıyamaz.
*
Bu tespiti işe yarar hale getirmek ve hayata uygulamak için öncelikli olarak ve acilen, İslam adına ortalıkta dolaşıp Müslümanların zihnini saptıran bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi gerekiyor. Birisi doğru ise diğerinin yanlışlığı kesin olacak kadar taban tabana zıt olan bilgilerin bu kadar yayılması düşündürücüdür. Örnek; Bir yanda “kabirde hangi millettensin? diye sorulmayacak” diyerek milleti, milliyeti yok saymaya, yok etmeye çalışanlar yanında diğer yanda “kabirde hangi millettensin?” diye sorulunca, Hz İbrahim’in milletindenim diyeceksin” diye öğretenler.
*
Böyle zıtlıkların tarikatlar ve cemaatler marifeti ile Müslümanlar arasında yayılması Müslümanları ayrıştırma çabasının bir yöntemi olabilir mi? Feraset sahibi Müslümanlar bu tür tuzaklara düşmemeli ve kendisi gibi düşünmeyen insanları kafir ve cehennemlik ilan etme yetkisini kendisinde görmemelidir. Aksi halde İslam alemi birbirine kin güden ve bir araya gelemeyen Müslümanlar ile düşmana gerek kalmadan kendi kendine yok olma, yok olmasa bile dünya düzeninde etkisiz eleman olarak kalma durumundan kurtulamayacaktır. Bizim inancımız İslam dininin, Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de hükmettiği gibi dünyaya hakim olacağıdır.
*
Köşemizde 8 haftadan beri Millet ve Ümmet konusunu farklı açılardan incelemeye, Millet ile Ümmetin birbirine rakip kavramlar değil, tamamlayıcı kavramlar olduğunu ifade etmeye çalışıyoruz. Tam tersi bilgileri yaymaya çalışanların ektiği yanlış yorum ve tercümeler, teviller ve hurafelerden oluşan genetiği değiştirilmiş fitne tohumlarının maalesef bazı Müslüman zihinlerde kök salmakta, dal budak vermekte olduğunu görmenin üzüntüsünü de yaşıyoruz.
*
Ayrıca burada yazdıklarımız tüm milletler için geçerli olmayabilir zira gitme, görme fırsatı bulduğum 43 ülkedeki gözlemlerimden süzülen öz şudur: Tarih öncesinde Çinliye, Çin Seddi’ni yaptıran, yakın tarihte Avrupalıya Haçlı orduları kurduran, yüzyıllarca dünyaya hükmeden devletler kuran bir milletinin dünya çapında düşmanları olması da normaldir? Bu yüzden konu millet ve ümmet konusu olunca hedefe Türk Milletinin konulması da doğaldır. Düşman düşmanlığını yapacaktır ve savaşarak mertçe yenemediği bir milleti içine sızarak ajanları, casusları ve misyonerleri ve işbirlikçileri eliyle içerden çökertecek faaliyetleri yürütecektir. Düşmanı düşmanlık yaptı diye suçlayarak başarısızlığını örtbas etmeye çalışan yöneticilerin bu millete ve bu dine bir hizmeti, bir faydası olmadığı ve olmayacağı da açıktır, nettir.
*
Türkçü görüntüsünde İslam düşmanlığı yapan ve Ümmetçi görüntüsünde Türk düşmanlığı yapanların doğrudan hain olmasa bile hainlerin ektiği fitne fikir tohumlarından etkilenmiş vatan evladı, din kardeşlerimiz olabileceği de açıkça görünmektedir.
*
Anlamamız gereken bir şey de şudur, eğer sen Türklüğünü unutsan bile düşman seni unutmayacaktır ve sen Türklüğünü unuttukça düşmanın işi kolaylaşacaktır. Senin üzerine düşen her fırsatta kavga ve münakaşa yerine farklı fikirler ile müşavere edebilecek olgunluğa ulaşmak olmalıdır. Hafta devam etmek üzere inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.