1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Millet ve Ümmet-9
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Millet ve Ümmet-9

A+A-

Millet kavramı konusunda Türk Milletinin çektiğini hiçbir millet çekmemiştir. Konu Türkler olunca millet, milliyetçilik hem İslam düşmanlarının dilinde hem de İslam dünyasının dilinde kötü gösterilmeye çalışılan bir kavrama dönüşüyor.
*
Gelişmesini, kalkınmasını milliyetçilik ile başaran İslam düşmanları diye bildiğimiz Haçlı bakiyesi ülkeler konu bizim gelişmemiz ve kalkınmamız olunca yolu, yöntemi kötülemekte çok maharetliler. Müslümanların gayr-i Müslim sözüne itibar etmeyeceğini tecrübe ettikleri için millet, milliyet ve milliyetçilik konularını kötülemek için İslam alemi içindeki ajanlarını, misyonerlerini ve işbirlikçilerini çok iyi kullanıyor.
*
Tekrarda fayda var, milliyetçilik ile ırkçılık farklı şeylerdir ve milliyetçilik ile kalkınan devletlerden örneğin Almanya ve Japonya ırkçılığa kayınca tarihin kaydettiği en büyük şekilde cezalarını bulmuşlardır.
*
Anlamamız gereken milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki ince çizgiyi aşmadan, nihai amaç olan dünya düzeninde söz sahibi olmak için çalışma yöntemimizi doğru tespit etmeliyiz. Milliyet duygusu ve millet sevgisi bu yöntemi etkili kılan unsurlardan birisidir ancak milliyetçilik ayaklar altına alınarak insanların farkında bile olmadığı çok önemli duyguları da harcamış olduğumuzun farkına varmaktır.
*
Millet ile Ümmet birbirine rakip kavramlar değildir, birbirini destekleyen kavramlardır. Bir Müslüman olarak Müslüman olmayan ülkelere gittiğimde onlara Müslümanların iyi insanlar olduğunu gösterme bilinci içinde olurken, Müslüman bir ülkeye gittiğimde Türklerin iyi Müslümanlar olduğunu gösterme bilinci ile davrandığımı gözlüyorum. Burada Müslüman olmayan Türkler olabileceği gibi Türk olmayan Müslümanların da olduğu bilincini de kabul etmemiz gerekiyor. Müslümanın Müslümana daha iyi Müslüman olduğunu gösterme yarışına girmesi, bir kavmin, diğer kavimlere üstünlüğünü ispata çalışan ırkçılık hastalığına benzetiyorum… Her ikisi de aynı derecede zararlı ve tehlikeli geliyor bana birlik olmak için.
*
Birlik deyince gerek ABD ve AB farklı milletleri, farklı dinleri ve farklı dilleri tek devlet altında aynı vatan üzerinde birleştirmeye çalışırken bizleri bir yandan ümmet çatısı altında birleştirecek gibi davranırken etnik isimler ile bölmeye çalışanların nasıl bir oyun kurduklarını veya nasıl bir oyuna geldiklerini anlamakta zorluk çekmekte olduğumuz da millet olarak açıktır.
*
Türk milleti özelinde, tarih öncesinde Çinliye, Çin Seddi’ni yaptıran, yakın tarihte Avrupalıya Haçlı orduları kurduran, yüzyıllarca dünyaya hükmeden devletler kuran bir milletinin dünya çapında düşmanları olması da normaldir? Bu yüzden konu millet ve ümmet konusu olunca hedefe Türk Milletinin konulması da doğaldır.
*
Düşman düşmanlığını yapacaktır ve savaşarak mertçe yenemediği bir milleti içine sızarak ajanları, casusları ve misyonerleri ve işbirlikçileri eliyle içerden çökertecek faaliyetleri yürütecektir.
*
Türkçü görüntüsünde İslam düşmanlığı yapan ve Ümmetçi görüntüsünde Türk düşmanlığı yapanlara karşı çok daha dikkatli olmalıyız. Bunlara, doğrudan hain olmasa bile hainlerin ektiği fitne fikir tohumlarından etkilenmiş vatan evladı, din kardeşlerimiz olabileceğini de aklımızdan çıkarmadan birlik ve dirlik temelinde yaklaşmalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.